zgodba
Zabavna romantična komedija, postavljena v Anglijo 19. stoletja, temelji na resnični zgodbi o izumu električnega pripomočka za domačo rabo, ki naj bi viktorijanske ženske ozdravil ‘bolezni blodeče maternice’, znane pod imenom ‘histerija’.
kritike
»Histerija je Jane Austen z vibratorjem /…/. Film, ki ga je z okusom zrežirala Tanya Wexler, je popoln užitek od začetka pa do konca. /…/ Namesto provokativne poltenosti Histerija prekipeva od humorja in očarljivosti. To je prijeten, liričen, skrbno napisan in niti najmanj dogmatičen film z izvrstni igralci, ki svoje vloge odigrajo z velikim občutkom. /…/ Inteligenten, domiseln, dobro raziskan in odličen film!«
– Rex Reed, New York Observer
»Pod dolgimi krili očarljive – in informativne – kostumske romance iz 19. stoletja bijejo srca pripovedovalcev iz 20. stoletja, ki so prebrali klasični feministični zdravstveni vodnik iz sedemdesetih Our Bodies, Ourselves. /…/ Režiserka Tanya Wexler je ustvarila veselo in spolno živahno zgodovinsko lekcijo. In kadarkoli se Rupert Everett pojavi kot bogataš, ki ga dame očitno ne zanimajo, je to zgodovinska lekcija histerično smešne sorte.«
– Lisa Schwarzbaum, Entertainment Weekly
»Ta romantična komedija prinaša glede na svoj lahkoten in razvedrilen značaj impresivno količino feministične retorike in zgodovinskih podrobnosti.«
– Ben Sachs, Chicago Reader
»Histerija nikoli ne postane pridigarska ali dolgočasna in tudi najbolj poučen gledalec bo v filmu našel nekaj zase.«
– Rene Rodriguez, Miami Herald
»Ena izmed odlik /…/ filma je eleganca, s katero zgodbo umesti v obdobje. Kostumi, scena, prizorišča in igra so brezhibni /…/.«
– Roger Ebert, Chicago Sun-Times
»Dobre vibracije okrog in okrog.«
– Steven Rea, Philadelphia Inquirer
»Film je s kritiškega vidika pozornosti vreden zlasti zaradi tega, ker vstopa v zanimiv dialog s Cronenbergovo Nevarno metodo. /…/ Histerijo tokrat zaznamuje prepričljiva Maggie Gyllenhaal, ki ji angleški naglas za razliko od mnogih njenih ameriških poklicnih kolegov zelo dobro sede.«
– Matic Majcen, Ekran