Danes je blagajna odprta od 15:00 do 20:20 (za danes zaprto).

Goli otok Hadaka no shima

Kaneto Shindo / Japonska / 1960 / 96 min / brez dialogov

Kaneto Shindo, nekdanji pomočnik Kenjija Mizoguchija, je svoje najslavnejše delo označil za »filmsko pesem, ki skuša ujeti življenja ljudi, ko se kot mravlje borijo proti silam narave«.

režija Kaneto Shindo, scenarij Kaneto Shindo, fotografija Kiyomi Kuroda, montaža Toshio Enoki, glasba Hikaru Hayashi, zvok Kunie Maruyama, igrajo Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama, Shinji Tanaka, Masanori Horimoto

festivali, nagrade Moskva (grand prix); nominacija za nagrado BAFTA za najboljši film; nagrada National Board of Review za enega petih najboljših tujih filmov leta

IMDb

Fotografije

zgodba
Film pripoveduje o štiričlanski družini, edinih prebivalcih majhnega, samotnega otoka. Da bi obdelala izsušeno zemljo, morata mati in oče večkrat na dan s čolnom odveslati do celine po vodo …

iz prve roke
»Zamislil sem si, da bi Goli otok posnel brez dialogov, brez besed in brez scenarija – podobe bi bile vse. /…/ Želel sem, da bi film poganjala glasba; da bi podpirala fotografijo. Hikaruju Hayashiju sem rekel, da mora biti vse izraženo skozi glasbo. Z nami je šel na snemanje na samotni otok v notranjem morju Seto. O glasbi ne vem ničesar, zato mu nisem mogel povedati, kaj želim. Ne razumem, kako glasba deluje. Toda medtem ko smo mi snemali, je on skladal – in rezultat je bil neverjetno dober. /…/ Ljudje se lahko pomikamo naprej le korak za korakom. Ne moremo napraviti dveh ali treh korakov hkrati. Naj se še tako trudimo, napredujemo lahko le postopoma. To je življenje. /…/ Vsi moji filmi /…/ govorijo o tem.«
– Kaneto Shindo

kritike
»Shindo je na Zahodu najbolj znan po Golem otoku, dokumentarističnem igranem filmu o družini, ki živi težko življenje na otoku v notranjem morju; delu, ki ga je Oshima Nagisa nekoč označil za ‘sliko tistega, kar si o Japoncih mislijo tujci’. Film, posnet povsem brez dialogov, se večinoma izogne sentimentalnosti, ki bi jo neizbežno prinesli pogovori o tem, kako strašno je življenje. Opazujemo družbene okoliščine, zaradi katerih so otočani prisiljeni delati, nato pa oblikujemo lastne politične zaključke.«
– Donald Richie

»Čeprav drzneje stiliziran, je Goli otok subtilnejši od Shindovih prejšnjih del o obdobju po Hirošimi; bolj pretanjen razmislek o travmatični zapuščini atomske bombe in negotovi prihodnosti povojne Japonske. /…/ Če ga beremo kot geografsko metaforo za otoško državo, težavni otok jasno nakazuje izoliranost in pomanjkanje naravnih virov – temeljni danosti Japonske. /…/ Nadčloveška pridnost, ki je poganjala prvo, burno industrializacijo Japonske, kasneje pa spodbudila njeno gospodarsko okrevanje po drugi svetovni vojni, je dvoumno utelešena tudi v kmetijskem delu, ki ga Goli otok prikazuje kot tako zelo sizifovsko. Člani družine neutrudno delajo in nimajo časa, da bi se smiselno ukvarjali drug z drugim, kaj šele pogovarjali …«
– Haden Guest, Criterion

»Kaneto Shindo z Golim otokom ustvari vizualno izčiščen, minimalističen in zadržan, toda presunljiv in globoko ekspresiven portret človeškega boja, vztrajnosti in preživetja. Režiser v izjemno fluidnem in natančno zmontiranem filmu, posnetem povsem brez dialogov, učinkovito izkoristi molk likov, da bi ujel organski ritem, ki zrcali ciklično in obredno naravo človeške izkušnje.«
– Acquarello, Strictly Film School

»/…/ ta srce parajoči japonski film je vzorčen primer umetnosti vizualnega pripovedovanja. /…/ Kaneto Shindo se opre na podobe, da bi ustvaril vznemirljivo realistično dramo. Gre za enega najbolj prefinjenih in močnih sodobnih nemih filmov.«
– Pamela Hutchinson, Silent London

»Film bo še naprej navduševal vse, ki menijo, da resnica ni ravno stvar dejstev.«
– Elina Alter, Brooklyn

torek, 27. 08. 2024

Japonski trojček

Kot smo napovedali v junijskem predvajanju cikla Trikrat Mizoguchi, jeseni nadaljujemo s prikazovanjem japonskih filmskih klasik. V ciklu Japonski trojček bodo med 2. in 26. septembrom na ogled trije filmi treh režiserjev, ki so tokrat obarvani bolj žanrsko. Vstopnice za vse filme so že v prodaji.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Štiri hčere Les filles d’Olfa

Kaouther Ben Hania

petek, 11. 10. 2024 / 17:00 / Dvorana

Bogato nagrajen dokumentarni film tunizijske režiserke Kaouther Ben Hania je počasi tleča študija družinske travme in intimno popotovanje, polno upanja, upora, sestrske ljubezni ter medgeneracijskega prenosa trpljenja in nasilja. 

Sestre v savni Savvusanna sõsarad

Anna Hints

petek, 11. 10. 2024 / 18:15 / Mala dvorana

V intimnem, globoko empatičnem dokumentarnem prvencu Anne Hints in varnem mraku tradicionalne dimne savne ženske delijo svoje najgloblje skrivnosti in najbolj osebne izkušnje. Evropska filmska nagrada za najboljši dokumentarec.

Moja najljubša torta Keyke mahboobe man

Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha

petek, 11. 10. 2024 / 20:15 / Dvorana

Grenko-sladka zgodba o romanci poznih let s toplino in humorjem prikazuje življenje Irank za zaprtimi vrati. Film, ki so ga morali snemati na skrivaj, po režiserkinih besedah »slavi ženske, življenje in svobodo«.