zgodba
V vročih poletnih dneh se »odpičena« druščina prijateljev odpravi na festival na Hrvaško. A zafrkantsko vzdušje hitro prekine razkritje, ki povsem običajno dogodivščino obrne na glavo. Vse bolj napeto dogajanje preizkuša prijateljstvo in zvestobo protagonistov, na površje priplavajo skrita hrepenenja in želje. Cesta, očetov avto, štirje prijatelji in slepi potnik so elementi, ki jih v svojem celovečernem prvencu prepleta režiser Žiga Kukovič, ob tem pa spretno krmari med zabavnimi in napetimi prizori.
zanimivosti
Navdih za film Gepack je bila resnična pot na morje, ki se je zgodila režiserju Žigi Kukoviču in glavnemu igralcu Robertu Kladniku. Tako Kukovič kot Kladnik sta sicer prepoznavna in prodorna slovenska ustvarjalca na družbenih omrežjih, ki sta skozi komične vsebine na svojih kanalih na YouTubu in TikToku nasmejala na stotisoče uporabnikov in si prislužila več milijonov všečkov.
Skupaj z ekipo sta nato pričela s snemanjem kratkih igranih filmov, ki so hitro poželi uspehe. Na filmskem maratonu MUVIT/6×60 so dvakrat zapored osvojili nagrado zlati muvit, prvič leta 2022 in nato ponovno leta 2023, ko so domov odnesli tudi nagrado občinstva.
Ko so skušali uresničiti idejo o celovečernem filmu, so bili soočeni s številnimi neuspelimi poskusi pridobitve zunanjega financiranja in pomoči ustaljenih produkcijskih kanalov. Zato so se septembra 2022 podali v gverilsko produkcijo brez proračuna, nevedoč, ali jo bodo dejansko kdaj zaključili. Film je nastajal leto dni, jaunarja 2024 pa končno prihaja v kinodvorane.
iz prve roke
»Nikoli nismo vedeli, ali bomo film sploh posneli do konca, kaj šele, če ga bo kdo videl. Skočili smo na glavo v neznano, naše duše pa so se zabavale ob popolni svobodi ustvarjanja.«
– Žiga Kukovič
kritike
“Okvirna zgodba je preprosta – štirje prijatelji se po koncu izpitnega obdobja odpravijo na morje, toda eden izmed njih skrivoma tihotapi mamila. V dogajanje so vpleteni še dekleta, pokvarjen avtomobil, agresiven avtomehanik in sumničav carinik, a film je zgrajen predvsem na medsebojni dinamiki štirih glavnih likov. Ti pomenijo štiri različne stereotipe, vendar jih zasedba dovolj plastično oživi, da postanejo prepričljivi. Podobnosti z Okornovim filmom Tu pa tam izpred dveh desetletij so očitne, vendar je Gepack videti neizmerno bolj profesionalen in izpopolnjen.”
– Urban Tarman, Ars