zgodba
V Sudanu živita mladenič Tanwekamani in princesa Nasalsa, ki jima ni dovoljeno, da bi se poročila, saj mora Nasalso poročiti sam faraon. Tanwekamani se odpravi v Egipt, da bi dokazal svojo vrednost. V srednjeveški Franciji živi divjaški princ, izobčen z očetovega gradu, ker je na prostost spustil zapornika. Maroško-turška pravljica iz 18. stoletja: mladenič, ki izdeluje najboljše cimetove ocvrtke, si želi srečanja z rožno princeso, ki živi skrita v sultanovi palači.
o avtorju
Michel Ocelot se je rodil na francoski rivieri, odraščal pa v Gvineji in francoski pokrajini Anjou. Po študiju umetnosti v Franciji (na Akademiji lepih umetnosti v Angersu in Akademiji dekorativnih umetnosti v Parizu) ter v ZDA (Kalifornijski inštitut za umetnosti) je svoje profesionalno življenje posvetil animiranemu filmu. Posnel je okoli trideset kratkih filmov in nanizank za televizijo in veliko platno ter prejel številne nagrade na prestižnih mednarodnih festivalih, med njimi cezarja v Parizu, nagrado BAFTA v Londonu, glavno nagrado na festivalih v Zagrebu, Odensi, Annecyju, Kijevu, Ottawi … Od svojega prvega profesionalnega kratkometražca Les Trois Inventeurs (1979) sam ustvarja scenarije in vizualno podobo vseh svojih filmov. Leta 1998 je pozornost mednarodne publike pritegnil s komercialno in kritiško uspešnim celovečernim prvencem Kirikou in čarovnica (Kirikou et la sorciere). Zaradi izjemne priljubljenosti filma je Michel Ocelot kmalu sklenil nadaljevati zgodbo o svojem malem junaku še z dvema filmoma o Kirikouju. Sledil je celovečerec Azur in Asmar (2006), ki ga je z neizmerno natančnostjo pripravljal od leta 2001 in mu je prinesel vrsto novih izkušenj. Vsi omenjeni celovečerci so bili predvajani v Kinodvoru na festivalu Animateka.
iz prve roke
»Verjamem, da sem pripovedovalec zgodb. Nekdo, ki rad pripoveduje zgodbe. Takšne, ki se dotaknejo ljudi. Raznolike zgodbe. Če imaš le eno, še nisi pripovedovalec. Iz klobuka – ali pa skrinje zakladov – rad vzamem takšne, ki razgibajo možgane: ki z vsakim prikazanim svetom vse spremenijo.«
»Ljudje me pogosto sprašujejo, kako ustvarjam filme za otroke. Moja skrivnost je v tem, da nikoli ne delam otroških filmov, saj otrok ne zanimajo filmi, ki so narejeni izključno zanje! Otroci morajo spoznavati svet in odkrivati nove stvari. Ni jim treba ves čas bresti po znanih vodah in vsake stvari razumeti v trenutku. Nekaterih zadev res ne povem brezobzirno in naravnost, ker so v dvorani otroci, a še vedno povem vse. Ne morem posneti filma, ki me v tem trenutku ne bi zanimal. Jaz sem svoj prvi gledalec, kot odrasla oseba in kot otrok, saj nosim v sebi vse starosti!«
– Michel Ocelot
kritike
»Film je vizualno dovršen in bi lahko bil samo delo Michela Ocelota. /…/ Te preproste povedke so izjemno lepo izvedene – tako v obrti animiranja kot v bujni orkestrski glasbi.«
– Wendy Ide, Screen Daily
»Užitek za oči, užitek za bobniče, z glasbo in dialogi, občutljivimi kot porcelan.«
– Le Point
»Barve se lesketajo, vrtovi so razkošni in hrana je sladka.«
– La Croix
»Nezmotljivi grafični svet, bogat v barvah in vzorcih.«
– Animación para adultos