Danes je blagajna odprta od 15:00 do 20:40 (odpre se čez 03:32).

Projekcije filma

sobota, 26. 04. 2025 / 19:30 / Mala dvorana
Asset 1
nedelja, 27. 04. 2025 / 18:00 / Mala dvorana
Asset 1
ponedeljek, 28. 04. 2025 / 19:15 / Mala dvorana
Asset 1
torek, 29. 04. 2025 / 17:15 / Mala dvorana
Asset 1
sreda, 30. 04. 2025 / 19:30 / Mala dvorana
Asset 1
od 12. marca 2025

Edina zemlja No Other Land

Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor / Palestina, Norveška / 2024 / 95 min / hebrejščina, angleščina, arabščina

Projekcije filma

sobota, 26. 04. 2025 / 19:30 / Mala dvorana
Asset 1
nedelja, 27. 04. 2025 / 18:00 / Mala dvorana
Asset 1
ponedeljek, 28. 04. 2025 / 19:15 / Mala dvorana
Asset 1
torek, 29. 04. 2025 / 17:15 / Mala dvorana
Asset 1
sreda, 30. 04. 2025 / 19:30 / Mala dvorana
Asset 1
Palestinski aktivist Basel Adra že več let snema, kako izraelski okupatorji uničujejo vasi v njegovi domači regiji Masafer Yatta. Med bojem za ohranitev svoje skupnosti splete nepričakovano zavezništvo z izraelskim novinarjem Yuvalom Abrahamom ...

režija Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, scenarij Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, fotografija Rachel Szor, montaža Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, glasba Julius Pollux Rothlaender, zvok Bård Harazi Farbu, produkcija Fabien Greenberg, Bård Kjøge Rønning, Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, distribucija Demiurg

festivali, nagrade Berlinale (nagrada občinstva v sekciji Panorama, nagrada za najboljši dokumentarec); evropska filmska nagrada za najboljši dokumentarec; oskar za najboljši celovečerni dokumentarec; IDFA (nagrada občinstva); CPH:DOX (nagrada občinstva); Visions du Réel (nagrada občinstva); najboljši nefikcijski film po izboru ameriškega Nacionalnega združenja filmskih kritikov; Chicago (nagrada za najboljši dokumentarec); nagrada gotham za najboljši dokumentarec; Palm Springs (nagrada za najboljši dokumentarec); Vancouver (nagrada občinstva); Atene (nagrada za najboljši dokumentarec); Sarajevo (nagrada občinstva za najbolje dokumentarec); FDF Ljubljana

IMDb

iz prve roke
»Film smo skupaj posneli palestinski in izraelski aktivisti ter filmski ustvarjalci. Želeli smo ustaviti prisilno izseljevanje ljudi, živečih v regiji Masafer Yatta, in se upreti realnosti apartheida, v katero smo se – na nasprotnih, neenakih straneh – rodili. Stvarnost okoli nas postaja vsak dan bolj strašljiva, nasilna in kruta, mi pa se vpričo nje počutimo vse bolj nemočne. Ostane nam le, da zakričimo nekaj radikalno drugačnega: ustvarimo film, ki je pravzaprav predlog, kako bi lahko Izraelci in Palestinci na tem ozemlju zaživeli drugače – ne kot zatiralci in zatirani, pač pa kot povsem enakopravni.«
– Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor

kritike
»Če si kateri film zasluži oznako nujnega ogleda, potem si jo ta surovi in neustrašni prikaz življenja na spornem ozemlju Zahodnega brega.«
– Wendy Ide, The Observer

»Film Edina zemlja priča o pogumu in vztrajnosti aktivistov in novinarjev. Okupacija se je začela pred več kot sedemdesetimi leti, ta nenavadni par pa na človečen način ujame njeno nečlovečnost.«
– Fatima Sheriff, Little White Lies

»Prijateljstvo med Baslom in Masaferjem je čustveno jedro dokumentarca, ki je ravno toliko zgovoren v svoji obsodbi kot srce parajoč v podobah nedopustnega sadizma in nekaznovanosti. Konec filma /…/ skoraj sovpada z začetkom konflikta v Gazi, a čeprav se v primerjavi z njim morda zdi primer Masafer Yatta ‘manj pomemben’ (ne za tiste, ki so doživeli hladnokrvne poboje svojih družine in prijateljev), Edina zemlja razkriva brezobzirna dejanja izraelske vojske na tako precizen način, da postane dokument neprecenljive vrednosti. /…/ Film je obupan krik besa in bolečine v iskanju pravice.«
– Diego Batlle, Otros Cines

»Pričevanje je najučinkovitejša obramba teh ljudi pred okupacijo; izraelska vojska, tako kot vsi lopovi, namreč pred očmi opazovalca izgubi pogum. Posnetki so zdaj zunaj in le redko so bili zbrani v bolj jedrnat, močan in obsojajoč film. Zdaj ga mora svet samo še videti.«
– David Ehrlich, IndieWire

»Film je poleg dokumenta o gmotnem uničenju in razseljevanju tudi zapis o psihološki vojni, o poskusih uničenja morale, zatrtja moči, zloma volje. To mu skupaj s fizičnim nasiljem, ki ga beleži, daje ogromno moralno avtoriteto.«
– Richard Brody, The New Yorker

»Dokumentarec, ki je v kontekstu trenutnega izraelsko-palestinskega konflikta še posebej nujen in razsvetljujoč.«
– Jonathan Romney, Screen Daily

»Rasizem, nasilje, razlaščanje, prisilno relociranje, etnično čiščenje, zastraševanje in poniževanje se zlijejo v vojni zločin na odprti sceni – v živo. Brez olepšav. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham in Rachel Szor so tvegali življenja, da bi posneli tale šoker – in izraelski vojaki enega izmed njih res ustrelijo: pred kamerami! Kar kakopak govori o tem, da se Izraelci zavedajo, da lahko počnejo, kar hočejo, in da jim nihče nič ne more. ZELO ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

»Režiserja se s kamero, ki neposredno posname nasilje z bagri, tanki in avtomatskimi puškami, postavita nasproti tovrstnim strojem za uničevanje in jo uporabita kot orodje, da svetu pokažeta, kaj preživlja skupnost Masafer Yatte. Adra je tovrstni aktivizem podedoval od svojih staršev, ki sta se rušenju in preganjanju, skupaj z drugimi iz hribovskih vasi, upirala. In prav prizori, ki so jih posneli že njegovi starši, v filmu pričajo o zgodovinski kontinuiteti tega nasilja. Prijateljstvo med palestinskim aktivistom in izraelskim novinarjem, ki ga spremljamo v filmu, pa čeprav to ni brez trenj, različna izhodišča in različne pravice, kljub temu, da živita le nekaj kilometrov stran drug drugega namreč pomenijo, da se včasih sprva težko razumeta, kar film tudi iskreno pokaže, pa v filmu, ki je tudi zaradi nazornih podob pretresljiv opomnik na to, da se kršenje pravic ter nasilje ni začelo z vojno v Gazi, kaže, da je sobivanje in sodelovanje, kakršnega izkazuje režiserski dvojec, edino upanje za to, da se nasilje, ki smo mu priča v filmu, nekoč konča.«
– Petra Meterc, Radio Slovenija

sreda, 05. 03. 2025

Oskarjevci v Kinodvoru

Na 75. podelitvi oskarjev je slavil neodvisni film Anora, sodobna screwball komedija o mladi striptizeti, ki se zaplete s sinom ruskega oligarha. Dobil je oskarje za najboljši film, glavno igralko (Mikey Madison), režijo, izvirni scenarij in montažo. Sean Baker je v zahvalnem govoru poudaril pomen kina – in v Kinodvoru si lahko ogledate tudi druge oskarjevske filme …

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Bambi: življenjska pot v gozdu Bambi, l'histoire d'une vie dans les bois

Michel Fessler

sobota, 26. 04. 2025 / 16:00 / Dvorana

Film o življenju v gozdu, kot ga vidi jelenček Bambi. Posnet je po istoimenski knjigi Felixa Saltna iz leta 1923.

Divjaki Sauvages

Claude Barras

sobota, 26. 04. 2025 / 17:00 / Mala dvorana

V razburljivi animirani avanturi na Borneu se Kéria, njen mlajši bratranec Selai in ljubki orangutan Oši združijo, da bi čudoviti tropski gozd zaščitili pred uničenjem. Na svoji srčni misiji odkrijejo, kako pomembna sta skrb za naravo in medsebojno spoštovanje. Vznemirljiva pot po džungli jih nauči deliti znanje in moči, pri čemer odkrivajo, kako dragoceno je prijateljstvo in kako lahko skupaj premagajo še tako velike izzive. 

Babičin vnuk Lahn Mah

Pat Boonnitipat

sobota, 26. 04. 2025 / 18:00 / Dvorana

Mladi tajski režiser pomembna vprašanja o družini, medgeneracijskih vezeh in iskanju sreče zapakira v ganljivo dramedijo, ki je doma porušila vse rekorde gledanosti in prerasla v pravi kulturni fenomen. Pripeljite babico in ne pozabite na robčke!