zgodba
David Fincher predstavlja ameriško priredbo Dekleta z zmajskim tatujem, prvega dela švedske knjižne trilogije Millenium, kultne mega-uspešnice Stiega Larssona. V napeti kriminalki asocialna hekerka s težko preteklostjo in diskreditirani novinar razkrivata temne skrivnosti vplivne švedske družine. En oskar in pet nominacij, vključno z nominacijo za glavno igralko.
kritike
»Fincher, ki ima preizkušeno formulo, ko gre za mračne psiho-trilerje (Sedem, Zodiak), predela Larssonovo literarno snov v izjemen in navdušujoč film.«
– Anton Bitel, Sight & Sound
»Včasih, pa ne prav pogosto, naredi ameriški režiser dober remake evropskega filma. /…/ vznemirljivi prizori, /…/ kompleksni zapleti, oster dialog, /…/ evokativno razpoloženje, nepozabna glasba, izjemna igralska zasedba /…/.«
– Claudia Puig, USA Today
»Fincherjeva nestrpno pričakovana vrnitev k temi serijskih morilcev je premišljeno mračen šund, ki se odvije kot vožnja v vagonu prvega razreda skozi vedno bolj mračne kroge pekla.«
Justin Chang, Variety
»Mnogo izraziteje in stanovitneje kakor filmar o grozodejstvih z električnim orodjem je Fincher filmar osamelosti in odtujenosti. /…/ Morilec ali, bolje rečeno, morilsko izročilo v Dekletu z zmajskim tatujem je v okvirih Fincherjevega dela jasen odmev krščanske penologije Johna Doeja iz Sedem. /…/ Na drugem bregu je asocialnost Lisbeth Salander in njeno ponosno kršenje organizacijskih družbenih struktur – še zlasti kolikor je družba vse bolj digitalna – reinkarnacija kaotičnega separatizma Tylerja Durdena iz Kluba golih pesti. /…/ Lisbeth Salander se docela prilega v njegovo [Fincherjevo] menažerijo zasebnih in posebnih osamelcev.«
– Dušan Rebolj, Ekran