zgodba
Rančer Silva na konju prečka puščavo, ki ga ločuje od mesta Bitter Creek. Prihaja, da bi obiskal šerifa Jaka, prijatelja iz mladosti, ko sta oba delala kot najeta revolveraša. Toda po noči obujanja spominov se razkrije pravi razlog Silvovega obiska …
iz prve roke
»Želel sem dati glas queer moškim srednjih let, ki so v žanru, kot je vestern, praviloma neslišani. /…/ V filmu je veliko elementov vesterna. Ima revolveraša, ranč, šerifa, ima pa tudi nekaj, česar večina vesternov nima: dialog med dvema moškima, kakršnega po mojem mnenju v žanru še nismo videli. /…/ Poznamo sicer nekaj vesternov z gejevskimi liki, na primer Moža z zlatim koltom (Warlock) Edwarda Dmytryka. V scenariju je veliko namigov na strastno razmerje med glavnima junakoma, ki ju igrata Anthony Quinn in Henry Fonda, vendar to ni nikoli eksplicitno izraženo, čeprav gre za eno glavnih tem filma. /…/ Zgodbi o dveh moških, ki se ljubita in o tem tudi odkrito govorita, se je Hollywood najbolj približal z Goro Brokeback Anga Leeja. /…/ Ko v filmu Jake Gyllenhaal reče Heathu Ledgerju, da bi morala skupaj oditi in živeti na ranču, Heath odvrne: ‘Kaj pa naj bi počela dva moška, če bi skupaj delala na ranču? Mislim, da je moj film v mnogih pogledih odgovor na to vprašanje. /…/ Film Čuden način življenja je dobil naslov po znamenitem fadu Amalie Rodrigues, ki v svojem besedilu pravi, da ni bolj čudnega življenja od tistega, ki ga živimo, če obrnemo hrbet lastnim željam.«
– Pedro Almodóvar
kritike
»Veličastni, brezsramno romantični vestern španskega režiserja /…/ je popoln film za premiero v Cannesu: razkošno filmski; namenoma meta; nekaj, kar utira nove poti, hkrati pa dopolnjuje katalog pomembnega predstavnika svetovne kinematografije.«
– David Fear, Rolling Stone
»Almodóvar v svoji najčistejši obliki in najbolj nepričakovanem kontekstu.«
– Diego Batlle, Otros Cines
»Vroče soočenje med Hawkom, ki učinkovito kanalizira Clintovo raskavo renčanje in uporno držo, ter intenzivnim, neposrednim Pascalom, prekipevajočim od brezsramno romantičnega hrepenenja, je naravnost slastno.«
– David Rooney, The Hollywood Reporter
»Almodóvar se seveda ne prilagaja toliko vesternu, kot prisili žanr, da se prilagodi njemu. Vsi žanrski tropi, ki se vtihotapijo v Čuden način življenja – od zaprašenih gorskih pokrajin do mehiških obračunov – služijo burnim in tipično almodóvarskim čustvom, ki tlijo v njegovih junakih. Na to nas ves čas spominja tudi glasba Alberta Iglesiasa, ki s svojimi dramatičnimi godali bolj spominja na Hitchcocka kot na Forda.«
– David Ehrlich, IndieWire
»Barvita scenografija, duhoviti, neposredni dialogi ter pripoved, ki vijuga med poželenjem in nasiljem, so zaščitni znaki režiserja, za katerega se zdi, da nadvse uživa v poigravanju z moškostjo žanra in svojih glavnih junakov.«
– Alex Barasch, The New Yorker
»Čuden način življenja je veličastno razkošna oda ne le špageti vesternu in filmu samemu, temveč tudi poklon tistim starim ljubeznim, ki nikoli ne umrejo. To je čudovito samostojen kratki film z močjo celovečerca.«
– Mar Diestro-Dópido, Sight and Sound
»Almodovar, ki je tridesetminutni Čuden način življenja posnel tam, kjer je svoje vesterne posnel Sergio Leone, ta dvojni prizor – melodramo flirtanja, meta-prikrivanja, zakonspiriranega cruisinga, tihega fantaziranja in samozatajevanja – briljantno dekonstruira /…/. In vino veritas. Vestern, »labirint strasti«, ki ga poganja »zakon želje«, je treba le malce napiti – pa se odpre. Kot »cvet moje skrivnosti«. Almodovar v pol ure pove »vse o vesternu«. ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina