Program skrbno izbranih kratkih filmov iz evropskih filmskih arhivov z vodenimi pogovori. Evropski projekt Cinemini prinaša igriv filmski program, prek drobnih zgodbic iz časov naših babic in dedkov, do zanimivih filmskih del sodobnih umetnikov.
Program filmov:
Ribica Rybka
Sergej Rjabov, Rusija, 2007, 10 minut, brez dialogov
Deklica in njena mačka gresta na sprehod po snežni pokrajini. Med prečkanjem zamrznjenega jezera srečata moškega, ki lovi ribe pod ledom. Ko ulovi ribo in jo vrže na led, se deklici ribica zasmili, zato jo hoče vreči nazaj v vodo, kar ji ribič prepreči. Deklica doma izreže ribo iz papirja in ji na klavir zaigra pesem. Ko utrujena zaspi, jo prizor z ribičem preganja v sanjah in z ribico poskuša zbežati pred velikim bradatim moškim. Šele zvok budilke, ki jo prebudi, napove srečen konec. Film spretno prehaja skozi otroška občutenja, različna čustva pa še poudarja klasična glasba Čajkovskega, Mendelsohna, Brahmsa in Ravela.
Pozor, vrata se odpirajo! Ostorožno, dveri otkryvajutsja
Anastasija Žuravljeva, Rusija, 2005, 5 minut, brez dialogov
Dobrodošli na postaji podzemne železnice – a vse naokoli so sami gumbi! Ti gredo v službo, uporabljajo dvigala, stojijo na peronih, vstopajo v vlake – čisto tako kot ljudje. Vsak dan, od jutra do večera. Med opazovanjem monotonega življenja pa odkrivamo majhne detajle, ki jih delajo posebne: romantično srečanje dveh gumbov, kolaps starega gumba, gumbe z njihovimi gumbjimi otroki, ne nazadnje pa mnoge vzorce, zaradi katerih je vsak gumb individualno gumbje bitje.
Virtualno virtuozen Virtuos Virtuell
Thomas Stellmach, Maja Oschmann, Nemčija, 2013, 8 minut, brez dialogov
Eksperimentalna animacija, ki ne pripoveduje zgodbe v klasičnem smislu: ustvari gibanje tuša na belem ozadju, za katero se zdi, da sledi dramatičnemu loku uverture, ki jo poslušamo. Njuna interakcija nas spodbudi, da vidimo stvari, dogodke, mogoče celo dramo v tem, kar so v bistvu le črne oblike na beli podlagi. Film se odvija na platnu pred nami, hkrati pa se ustvarja v naši glavi.
Ptičji klici Birdcalls
Malcolm Sutherland, Kanada, 2006, 5 minut, brez dialogov
Lahko vse, kar slišimo, zapišemo na papir? In ali lahko slišimo vse, kar je zapisano? Po prižigu telefonskega odzivnika se predvajajo shranjena sporočila. Toda ne slišimo družinskih članov, ki bi govorili o nedeljski večerji, ali pa razburjenega soseda, ki bi se pritoževal. Namesto tega slišimo zvoke dvanajstih različnih ptičev in vidimo roko, ki skuša najti znake, simbole in črke, da bi zajela to, kar je bilo izgovorjeno. V nadaljevanju simboli začnejo plesati in živeti svoje življenje, plešejo po platnu in postanejo jezik nečesa, kar presega zgolj glasove ptičev.
Program poteka v sklopu izobraževalnega projekta Cinemini Europe.