Fuad, član palestinskega uporniškega gibanja, se mora ob ustanovitvi izraelske države leta 1948 proti svoji volji ločiti od ljubezni svojega življenja, Thurayye, ki z družino pobegne v Jordanijo. Ko Fuada obtožijo prekupčevanja z orožjem, se znajde na policijski postaji. Tam ponovno sreča Thurayyo, saj se je vrnila v deželo, da bi obiskala svojega umirajočega očeta. Usodi davno ločenih ljudi se začneta znova prepletati. Film je sestavljen iz štirih zgodovinskih epizod, pri snemanju katerih se je režiser oprl na dnevniške zapise svojega očeta ter na pisma svoje matere sorodnikom, ki so morali leta 1948 zapustiti državo.
»Želel sem posneti epski film, kot ga še ni bilo. Želel sem posneti osebni in intimni film, ki bi posredoval zgodovinska dejstva, a tudi izzval silovita čustva, ne da bi bil manipulativen. Nekatere od prikazanih dogodkov zaznamujeta izjemna brutalnost in kaotičnost. /…/ A ta kaos sem želel predstaviti kot balet, v katerem je nasilje čustveno nakazano in ne prikazano. /…/ Nasilje tega obdobja je bilo ekstremno, a moj namen je bil namigovati in ne opisovati.« (Elia Suleiman)
Elia Suleiman
Rojen leta 1960 v Nazaretu, Izrael. Med letoma 1981 in 1993 je živel v New Yorku, kjer je posnel svoja prva kratka filma Uvod v konec prerekanja in Homage by Assasination. Leta 1994 se je preselil v Palestino ter ustanovil oddelek za film in medije na Univerzi v Birzeitu. Za svoje filme je prejel številne mednarodne nagrade in priznanja.
filmografija
1990 Introduction to the End of an Argument (Uvod v konec prerekanja) (dokumentarni)
1993 Harb El Khalij… wa baad (The Gulf War … What Next)
1996 Chronicle of a Disappearance (Kronika izginotja)
1997 War and Peace in Vesoul
1999 Cyber Palestine
2002 Yadon ilaheyya (Božje posredovanje)
2007 To Each His Own Cinema (kratki)
2009 The Time That Remains (Čas, ki ostaja)