zgodba
Petdesetletna Halla, energična in neodvisna ženska, živi dvojno življenje. Priljubljena vodja pevskega zbora je skrivaj namreč strastna okoljevarstvena aktivistka. Halla, ki jo mediji poznajo le pod vzdevkom »ženska z gore«, povsem sama bije vojno proti lokalni industriji aluminija. A ravno ko se pripravlja na svojo najdrznejšo operacijo, prejme pismo, ki spremeni vse …
Islandski režiser se po ekscentričnem prvencu Zgodbe o konjih in ljudeh vrača z Bojevnico, polno akcije, humorja in glasbe, ki jo sam opisuje kot »feel-good film o podnebnih spremembah«. Zmagovalec zadnjega LIFFa.
iz prve roke
»Film je junaška pripovedka, umeščena v današnji svet preteče nevarnosti. Junaška pripovedka, posneta kot pustolovščina. Resna pravljica, povedana z nasmehom. Naša junakinja v tem svetu predstavlja nekakšno Artemido, zaščitnico nedotaknjenega in divjega. Soočena s hitro spreminjajočim se planetom sama prevzame vlogo rešiteljice matere Zemlje in njenih prihodnjih generacij. /…/ V knjigi Astrid Lindgren Brata Levjesrčna lahko preberemo dialog med bratoma: Jonatan je odgovoril, da nekatere stvari preprosto moraš narediti, čeprav so nevarne. ‘Pa zakaj?’ sem se čudil. ‘Ker sicer nisi pravi človek, ampak navaden drekec,’ je dejal Jonatan. To je film o ženski, ki se trudi postati pravi človek. /…/ Bojevnica je arthouse akcijski triler – brez krvi, seksa in pištol. Samo akcija in strast, s helikopterji in droni. To je arthouse Misija nemogoče.«
– Benedikt Erlingsson
portret avtorja
Benedikt Erlingsson (rojen leta 1969 v Reykjaviku) je uveljavljen islandski gledališki režiser in igralec. Posnel je dva kratka filma, za katera je prejel vrsto nagrad, med drugim posebno omembo na festivalu v Clermont-Ferrandu. Njegov celovečerni prvenec Zgodbe o konjih in ljudeh (Hross í Oss, 2013), ki smo si ga lahko ogledali tudi v Kinodvoru, sodi med najuspešnejše islandske filme zadnjih let. Bojevnica je Erlingssonov drugi celovečerec.
kritike
»Je kaj bolj redkega od inteligentnega feel-good filma, ki ve, kako se s perečimi globalnimi vprašanji spopasti s humorjem in hkrati zadovoljujočim čutom za pravico? Ne iščite več, tu je Bojevnica, Erlingssonovo čudovito islandsko (v odsotnosti boljšega pridevnika), tako rekoč popolno nadaljevanje Zgodb o konjih in ljudeh. /…/ Komentatorji se bodo na vso moč trudili ugotoviti, za kakšne vrste film gre: komedijo, muzikal, socialno dramo, politično korekten tematski film. Bojevnica je vse to razen zadnjega; politična korektnost namreč pomeni enodimenzionalno pridiganje, ki ozkogledo izključuje vsakršen dialog, medtem ko Bojevnica v središče spretno postavi globoko človečnost, na katero lahkotno obesi pomembne teme. /…/ Bergsteinn Björgúlfsson znova dokaže, da je mojster v upodabljanju spokojne lepote islandske pokrajine, izjemno občutljiv za svetlobo /…/ in užitke nepričakovanega.«
– Jay Weissberg, Variety
»Erlingssonov drugi celovečerec zakoplje globoko v neizogibne dileme, ki mučijo vsakega borca za skupno dobro. Njegova politična satira je natančna in bogata. /…/ A Bojevnico prežema tudi razposajen, postmodernistični smisel za humor, ki v spomin prikliče najboljše filme Makavejeva in Godarda ali celo klasiko Alaina Tannerja Jonas, ki bo imel leta 2000 25 let. Halli povsod, kamor gre – na strehe, na samotna polja, na sredo poplave –, sledi majcen jazzovski bend, ki se mu včasih pridruži ženski zborček v tradicionalnih ukrajinskih nošah. Film nas spomni, da bi morala biti revolucija polna upanja in ne zgolj trpljenje in obup. In spremljati bi jo morala dobra glasba.«
– Steve Gravestock, Mednarodni filmski festival v Torontu
»V tem filmu dobite vse: dramaturško perfektno izpeljano zgodbo, akutno sporočilo, čudovite posnetke osupljive islandske narave, napeto akcijo, vizualno udarne prizore, ki se vam zarežejo v spomin, dobro glasbo, svež pristop, kanček poezije in dobro mero severnjaškega obešenjaškega humorja. Magični realizem po islandsko. Gledljiv, zabaven, povsem unikaten in simpatično prismuknjen film, ki bi mu naredili strašno krivico, če bi ga samo zato, ker je tako zelo všečen, vzeli preveč zlahka /…/.«
– Zdenko Vrdlovec, Špela Barlič, Dnevnik
»Erlingssonovo čudaško nadaljevanje Zgodb o konjih in ljudeh uspešno spaja absurdistično komedijo in napet triler /…/. Halla bi se /…/ s svojim domiselnim izmikanjem policiji /…/ zlahka kosala z Liamom Neesonom, a med spopadi z droni in daljnovodi njeno misijo zaznamuje tudi vizualna veličastnost. Direktor fotografije Bergsteinn Björgúlfsson snema islandsko pokrajino s takšnim občutkom za njeno hladno lepoto, da postane gledalcu Hallina motivacija kristalno jasna. To je čudovit svet, ki ga je vredno rešiti.«
– John Bleasdale, Sight & Sound
»Pod igrivim površjem – glasbene medigre, čudaški sosedje, veseli in nasmejani ekoteroristi, poskusi sabotaže v slogu Ruba Goldberga – se skrivajo neprijetne resnice o državljanstvu, družini in privilegijih.«
– Bilge Ebiri, The Village Voice
»Medtem ko postajajo Halline sabotaže vse bolj skrajne, Erlingsson domiselno spaja tradicionalno (ovce, pokrajina, družinske vezi) s sodobnim (droni, termalne kamere, CCTV). Film s pomočjo zelo nenavadnega soundtracka razkrije edinstven smisel za humor, a pri tem niti za trenutek ne podcenjuje resnosti Hallinega boja. Bojevnica je očarljiva in inteligentno zasnovana ter prava zakladnica odbitih gegov (na koliko načinov pa je sploh mogoče uporabiti mrtvega ovna?). To je očarljivo, zrelo in resnično zabavno delo – klic na boj, ki prinaša tako obilico smeha kot pomembno politično in človeško sporočilo.«
– Sarah Lutton, Filmski festival v Londonu
»Film na izvrsten in zelo dinamičen način ohranja ravnotežje med različnimi žanri: med komedijo in dramo; med razburljivo in napetosti polno akcijo ter odmikom z nadihom pravljice; med izrazito sodobno, realistično zgodbo o boju proti podnebnim spremembam, ki jih je povzročil človek, in globokimi vezmi s starodavno modrostjo telesa in vikinško močjo. Skratka, izjemno zabaven feministični film, ki mu ne manjka snovi za razmišljanje in ki se nikoli ne jemlje preveč resno.«
– Fabien Lemercier, Cineuropa
»Bojevnica /…/ nas neprestano preseneča in navdušuje.«
– Ariane Allard, Positif