Danes je blagajna odprta od 09:00 do 20:30 (odprto še 10:17, tel: 01 239 22 17).
Na sporedu od 8. januarja 2013.

Blokada Blokada

Igor Bezinović / Hrvaška / 2012 / 93 min

Blokada ponuja edinstven insajderski vpogled v najdaljše, najbolj množične in politično najpomembnejše študentske demonstracije, ki so se zgodile na Hrvaškem v zadnjih štiridesetih letih. Dokumentarec mladega hrvaškega režiserja z nalezljivo vnemo odpira tudi pri nas nadvse aktualen problem komercializacije visokega šolstva.

režija Igor Bezinović, scenarij Igor Bezinović, fotografija Đuro Gavran, Eva Kraljević, Igor Bezinović, Haris Berbić, montaža Hrvoslava Brkušić, Maida Srabović, Miro Manojlović, zvok Vladimir Božić, Milan Čekić, produkcija Oliver Sertić, Nenad Puhovski, distribucija v Sloveniji Demiurg, uradna stran filma

festivali, nagrade Nagrada oktavijan hrvaškega društva filmskih kritikov za najboljši dokumentarec, nagrada občinstva – Dnevi hrvaškega filma 2012. Posebno priznanje žirije – Jihlava 2012. Posebno priznanje žirije – UnderhillFest, Podgorica 2012. ZagrebDox 2012. DOK Leipzig 2012. Mednarodni festival dokumentarnega filma 1001, Istanbul 2012. DokuFest, Prizren 2012. MakeDox, Skopje 2012.

IMDb Uradna stran

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba
Znanje ni blago! Denar v šolstvo, ne v vojsko! Izobraževanje ni naprodaj! Študentske demonstracije na Filozofski fakulteti v Zagrebu leta 2009 so imele jasen cilj: brezplačno visokošolsko izobraževanje za vse. Zasedba fakultete je trajala 34 dni, upor pa se je razširil na več kot 20 fakultet širom države ter postal medijska tema številka ena na Hrvaškem. Režiser in njegovi sodelavci, tudi sami aktivni soudeleženci protesta, spremljajo dogodke od navdušenih pripravljalnih sestankov preko zasedb predavalnic in prekinitve vseh predavanj pa vse do prve utrujenosti, medsebojnih nesoglasij in razočaranj … A boj ni končan.

Blokada ponuja edinstven insajderski vpogled v najdaljše, najbolj množične in politično najpomembnejše študentske demonstracije, ki so se zgodile na Hrvaškem v zadnjih štiridesetih letih. Dokumentarec mladega hrvaškega režiserja z nalezljivo vnemo odpira tudi pri nas nadvse aktualen problem komercializacije visokega šolstva.

iz prve roke
»Kakšen mesec pred blokado je v Študentskem klubu Filozofske fakultete k meni skoraj konspirativno pristopil znanec, mi povedal, da se pripravlja blokada, ter mi predlagal, naj akcijo posnamem. Dve leti prej sem na Filozofski fakulteti diplomiral iz filozofije in sociologije, med študijem pa sem bil aktiven tudi v študentskih organizacijah in aktivističnih krogih. /…/ Pri ustvarjanju Blokade nisem niti skušal prevzeti vloge objektivnega opazovalca, saj sem bil že pred začetkom same akcije odkrito pristranski. Vso stvar doživljam kot pomemben del svojega življenja, aktiviste s faksa pa kot svoje soborce. Tudi na splošno nisem mnenja, da bi moral biti film – ali katerakoli druga umetnost – objektiven. /…/ Blokada je v prvi vrsti avtorski in selektivni prikaz tistega, kar se je leta 2009 dogajalo na Filozofski fakulteti. /…/ Moja ideja je bila prikazati dogodke kronološko in se pri tem držati načel opazovalnega, fly on the wall sloga, kar pomeni, da nismo uporabili intervjujev, mednapisov ali voice over naracije. Iz posnetega materiala smo izbrali najbolj zanimive trenutke in okoli njih – med nenehnim iskanjem ravnotežja med liki, čustvi in humorjem – zgradili zgodbo.«
– Igor Bezinović, režiser in scenarist

portret avtorja
Igor Bezinović (1983, Reka) je diplomiral iz filozofije in sociologije na Filozofski fakulteti v Zagrebu ter iz filmske in televizijske režije na Akademiji za dramske umetnosti v Zagrebu. Posnel je vrsto družbeno angažiranih kratkih dokumentarnih filmov, med drugim: Natprosječan (2008), Nepovratno (2009), Susret (2009), TDZ – za uspomenu i dugo sjećanje (2009) ter kratek igrani film Goli sati (2011). Poleg tega je pisal za filmske in kulturne časopise (Hrvatski filmski ljetopis, Gordogan, Zarez, Re), za strokovna sociološka in filozofska glasila (Diskrepancija, Revija za sociologiju in Čemu) ter sodeloval na številnih znanstvenih simpozijih.

kritike
»Blokada zvesto prikazuje, kaj se je dogajalo na hodnikih in v sobicah Filozofske fakultete, medtem ko so novinarske ekipe zunaj iskale ekskluzivo. /…/ Bezinović iz bogatega materiala izbere zanimive in skrbno premišljene elemente ter jih vključi v kompaktno celoto, ki kljub težki in resni tematiki daje vtis lahkotnosti. /…/ Blokada je film, ki razglaša, da je akcija mogoča, da boj ni končan in da upanje ostaja.«
– Nikola Strašek, filmovi.hr

»Bezinovića medijski odziv zanima mnogo manj kot vstop na fakultetne hodnike in v predavalnice, v prostore (relativne) zasebnosti, pri čemer mojstrsko pričara vzdušje vznemirjenja pred revolucijo, pa tudi ozračje intimnosti in upada navdušenja. /…/ Blokada je polnokrvno dokumentarno delo /…/.«
– Damir Radić, Novosti

»To je film, ki povsem izključi suhoparne intervjuje. Slike /…/ govorijo zase in postanejo edini veljavni komentar. Bezinović je režiser obrazov in teles. Posluša in prisluškuje, opazuje slogane, beleži podrobnosti.«
– Dragan Rubeša, Novi list

»Dragocen dokument družbeno relevantnega dogodka temo razgiba z izmenjavanjem tihega in hrupnega, mirnega in burnega, urejenega in kaotičnega, pa tudi z montažnim tempom in dogajanjem pred kamero.«
– Janko Heidl, Forum

»Bezinovićev film je zelo zanimiv, grenko-duhovit prikaz družbenega trenutka.«
– Milena Zajović, Kultura

»Blokada je sijajen dokumentarec, ki ga nedvomno čaka še mnogo festivalov in projekcij, njegova ‘zgodba’ pa še zdaleč ni končana.«
– Vedran Jerbić, Vjesnik

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Jutri je še en dan C'è ancora domani

Paola Cortellesi

sreda, 30. 10. 2024 / 15:50 / Dvorana

Komična drama, navdihnjena z italijanskim neorealizmom, je osvojila srca gledalcev in v domači Italiji po gledanosti prehitela celo Barbie.

Moja najljubša torta Keyke mahboobe man

Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha

sreda, 30. 10. 2024 / 18:20 / Dvorana

Grenko-sladka zgodba o romanci poznih let s toplino in humorjem prikazuje življenje Irank za zaprtimi vrati. Film, ki so ga morali snemati na skrivaj, po režiserkinih besedah »slavi ženske, življenje in svobodo«.

Sestre v savni Savvusanna sõsarad

Anna Hints

sreda, 30. 10. 2024 / 19:30 / Mala dvorana

V intimnem, globoko empatičnem dokumentarnem prvencu Anne Hints in varnem mraku tradicionalne dimne savne ženske delijo svoje najgloblje skrivnosti in najbolj osebne izkušnje. Evropska filmska nagrada za najboljši dokumentarec.