Danes je blagajna odprta od 16:10 do 20:00 (odpre se čez 03:15).

Bleda roža Kawaita hana

Masahiro Shinoda / Japonska / 1964 / 96 min / japonščina

Eksistencialni »noir de noir«, posnet v widescreen formatu in čudoviti črno-beli tehniki, velja za enega ključnih japonskih gangsterskih filmov.

režija Masahiro Shinoda, scenarij Ataru Baba in Masahiro Shinoda po zgodbi Shintara Ishihare, fotografija Masao Kosugi, montaža Sugihara Yoshi, scenografija Shigemasa Toda, glasba Toru Takemitsu, Yuji Takahashi, produkcija Masao Shirai, Shigeru Wakatsuki, igrajo Ryo Ikebe, Mariko Kaga, Takashi Fujiki, Naoki Sugiura, Seiji Miyaguchi, Eijiro Tono, Chisako Hara, Shinichiro Mikami, Koji Nakahara, Isao Sasaki

IMDb

Fotografije

zgodba
Muraki, jakuza srednjih let, je pravkar prišel iz zapora, kjer je prestajal kazen zaradi uboja člana konkurenčne tolpe. V hazarderskem klubu se zaplete z lepo, skrivnostno mladenko, ki rada tvega. Prevzet nad njeno nenasitno željo po vznemirjenju privoli, da jo bo vpeljal v igre na srečo z višjimi vložki …

iz prve roke
»Na Bledo rožo so močno vplivale Baudelairove Rože zla. /…/ Ko sem se lotil projekta, sem spoznal, da nikoli več ne bom mogel uporabiti naivnosti kot teme. /…/ Ko sem končal s snemanjem, sem se zavedel, da je moje mladosti konec. /…/ Vrtnica je simbol Zahoda. Zahodni vitezi so vedno umirali za ženske, ki so jih simbolizirale vrtnice. Sam ne bi nikoli umrl za vrtnico, lahko pa bi umrl za češnjev cvet. Kar pa ne velja za današnjo japonsko mladino – ta še vedno išče rožo, za katero bi bila pripravljena umreti. /…/ Če bom še kdaj posnel gangsterski film, v njem ne bo niti malo nasilja. Šef bo nežna očetovska figura, ves dialog pa bo sestavljen iz vljudnih pozdravov kot ‘dobro jutro’ in ‘dober večer’ – kakor v kakšnem Ozujevem filmu.«
– Masahiro Shinoda

kritike
»Bleda roža je eden najbolj mračnih filmov noir, kar sem jih videl, in je še nekaj več: leta 1964 je šlo za pomembno delo nastajajočega japonskega novega vala neodvisnih filmskih ustvarjalcev, vajo v eksistencialni kulskosti. Ima zaplet, vendar gre v njem predvsem za držo.« 
– Roger Ebert

»Bleda roža, veličasten slavospev neizpolnjeni amour fou, ostaja Shinodova najbolj trajna zapuščina. Film, temačen in skorajda neberljiv, s svojo moralno dvoumno kombinacijo modernizma in kaosa – hitri avtomobili in usodne privlačnosti, sartrovske tišine in operatični izbruhi – ostaja večni ljubljenec tako žanrskih navdušencev kot sofisticiranih obiskovalcev arthouse kinematografov. So prvi tisti, ki mu pripisujejo uradni status temeljnega dogodka v zgodovini filma o jakuzah, drugi pa tisti, ki se navdušujejo nad njegovim skrajno kul pristopom k častitljivi in pogosto kodificirani obliki tega gangsterskega žanra – in nihilističnim begom od nje –, ali pa je obratno?
To je komaj pomembno: Bleda roža le redke pusti ravnodušne in mnogi se bomo vedno znova z užitkom prepustili njenim brezdanjim črninam in zamolklim belinam. Gre torej za nekakšen hibrid, toda žilave sorte, z vérité utrinki z ulic Jokohame, množicami radovednih obrazov (pogosto strmečih naravnost v objektiv), omamnimi, čudovito posnetimi ekspresionističnimi ambienti in dvema izjemno privlačnima človekoma, ujetima na sredo vsega tega, ki se skupaj, a vselej sama, predajata napadom maničnega smeha in dolgim, camusovskim pogledom v praznino.«
– Chuck Stephens, Criterion

»Bleda roža ravno toliko govori o obrednem vedenju kot Mizoguchijevo Maščevanje 47 samurajev – pa čeprav so v središču zgodbe jakuze in ne samuraji. Shinoda je temo izbral – kot pravi sam –, ker je svet jakuz edini kraj, kjer se je ohranil japonski obredni sistem in kjer je še vedno mogoč estetski odnos do obreda.«
– Donald Richie

»/…/ ta film iz sveta jakuz spominja na dela Seijuna Suzukija, saj generično snov poživi s trenutki formalne lepote. Med najbolj nepozabne prizore sodijo premišljeno zmontirane igre na srečo in klimaktični umor ob spremljavi Purcella.«
– Alexander Jacoby

»Film je s svojo mešanico duhovne praznine in vizualne lepote tako navdušil Francisa Forda Coppolo in Martina Scorseseja, da sta odkupila pravice zanj – pri čemer naj bi si ga Scorsese ogledal kar tridesetkrat.«
– Mark Schilling, Far East Udine

Michael Mann je Bledo rožo v reviji Sight and Sound uvrstil med največje filme vseh časov: »že samo zaradi osupljivih uvodnih prizorov«.

torek, 27. 08. 2024

Japonski trojček

Kot smo napovedali v junijskem predvajanju cikla Trikrat Mizoguchi, jeseni nadaljujemo s prikazovanjem japonskih filmskih klasik. V ciklu Japonski trojček bodo med 2. in 26. septembrom na ogled trije filmi treh režiserjev, ki so tokrat obarvani bolj žanrsko. Vstopnice za vse filme so že v prodaji.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Megalopolis Megalopolis

Francis Ford Coppola

ponedeljek, 23. 12. 2024 / 17:10 / Dvorana

Film, o katerem je Francis Ford Coppola sanjal štiri desetletja, je vizualno razkošen in intelektualno ambiciozen rimski ep, postavljen v domišljijsko verzijo sodobne Amerike. Zgodba o ljubezni, času, ustvarjalnosti in krhkosti imperijev.

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

ponedeljek, 23. 12. 2024 / 19:00 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.

Sosednja soba The Room Next Door

Pedro Almodóvar

ponedeljek, 23. 12. 2024 / 20:00 / Dvorana

Najnovejši film Pedra Almodóvarja je zgodba o lepoti življenja in neizbežnosti smrti, polna barv, svetlobe in humorja. Tankočutna drama s Tildo Swinton in Julianne Moore v glavnih vlogah je osvojila zlatega leva na zadnjem festivalu v Benetkah.