Metafizični film ceste s sanjsko fotografijo. Nekonvencionalna kriminalka, ki nas popelje od teme k svetlobi, od smrti k življenju, toda tisto, kar zares očara, je to, kar je vmes, kar srečamo na poti: življenje v Anatoliji, razpeto med grozo in humorjem.
Skupina štirih mož se vozi po opuščenih gorskih cestah južne Anatolije in išče truplo žrtve umora, ki naj bi bilo zakopano ob eni teh cest. Predstavniki krajevnih oblasti, tožilec Nusret, policijski komisar Naci in dr. Cemal so s seboj na pot vzeli tudi Kenana, glavnega osumljenca umora, ki je po začetnem zanikanju vendarle priznal zločin in se sedaj po svojih najboljših močeh poskuša spomniti, kje je zakopal truplo. Medtem ko se ta nenavadna četvorka vozi po podeželskih cestah Anatolije in išče truplo žrtve, se njeni člani med seboj pogovarjajo in šalijo, pri tem pa se postopno razkrivajo plasti neke druge, še veliko večje skrivnosti.
Nuri Bilge Ceylan
Rodil se je leta 1959 v Istanbulu. Velja za eno največjih odkritij evropskega filma v drugi polovici 90. let. S filmom Oddaljen – s prvima dvema tvori “trilogijo iskanja” – v Cannesu osvoji veliko nagrado. Tudi naslednja dva v Cannesu ne ostaneta neopažena: Podnebje osvoji nagrado FIPRESCI, medtem ko za Tri opice dobi palmo za režijo. Tudi njegov zadnji film Bilo je nekoč v Anatoliji prejme cansko veliko nagrado.
»Ne vem, ali gre za film noir ali kaj podobnega. Preprosto smo skušali biti čim bolj realistični. Prav tako nismo hoteli biti smešni, vendar je včasih resnično življenje lahko zelo smešno. … Ko je morilec videl žrtev, je bilo to v sanjah, in sanje so del življenja, so realistični elementi. Glede vaščanov, ki govore o prikazni, po umoru v majhnih mestih se vedno pojavijo takšne govorice, tudi to je del resničnosti, čeravno samo provincialne resničnosti.«
– Nuri Bilge Ceylan
filmografija
1995 Koza (Cocoon)
1997 Kasaba (Small Town/Mestece)
1999 Mayis Sikintisi (Clouds of May/Majski oblaki)
2003 Uzak (Distant/Oddaljen)
2006 Iklimler (Climates/Podnebje)
2008 Uc Maymun (Three Monkeys/Tri opice)
2011 Bir zamanlar Anadolu’da (Once Upon a Time in Anatolia/Bilo je nekoč v Anatoliji)