zgodba
Dokumentarist in njegovo dekle v svoj dom sprejmeta karizmatično, a težavno Bikini Moon, veteranko iranske vojne, ki je kot brezdomka pristala na ulicah Brooklyna. Dekle pretrese življenje para in ga (večkrat) obrne na glavo. Siloviti stampedo podob in večkratni pripovedni salto mortale je razmislek o razmerju med fikcijo in realnostjo, med nenehnim nadzorom sodobnosti in potrebo po intimnosti. Gledalec se aktivno poda na popotovanje od cinéma vérité do realistične drame, pa v fantastiko in nazaj v resnični svet, kjer se resnični ljudje vdajajo fantazijam.
Zadnje delo makedonskega avtorja Milča Mančevskega je polnokrvni ameriški neodvisni film.
iz prve roke
»Poskušam raziskovati izgubo zasebnosti v medijih in naravo resnice, kakršno danes tam gledamo. Ko gledamo dokumentarec, je ta resničen? Je resničnostna TV resnična? Ali ko vidimo le izsek nečesa na YouTubu – kako pomemben je kontekst? Po eni strani postajamo izbirčnejši glede resnice, želimo si več konteksta; po drugi strani pa smo bolj brezbrižni, saj ljudje pravijo, da živimo v ‘post-resničnosti’ in ‘lažne novice’ so postale vseprisotne. Kljub vsemu pa je to pomembno le, če je v srcu vsega resnična človeška zgodba.«
– Milčo Mančevski
kritike
»Vznemirjujoča, nemirna, sarkastična, zapeljiva, nepredvidljiva – do lika, kakršnega predstavlja Bikini, je nemogoče ostati ravnodušen.«
– Ccine 10
»Skozi lečo Mančevskega spoznamo hinavsko in demagoško družbo, ki jo naseljujejo tako imenovani dobri državljani, polni ‘dobrih namenov’, v resnici pa so avtomatizirani, popolnoma nevrotični in shizofrenični, saj živijo v dekadentni družbi, ki se bo pravkar sesula.«
– O que tem na nossa estante
»Bikini Moon, sodobna urbana pravljica z osupljivo zgodbo, se giblje na krhki meji med igranim in dokumentarnim. Gre za enega najboljših filmov leta 2017.«
– Felipe Brida, Cinema na Web