zgodba
Po akcijski satiri Neslavne barabe se Brad Pitt vrača v čas druge svetovne vojne, tokrat v vlogi poveljnika legendarnega tanka FURY. Ta se aprila 1945 počasi prebija proti Berlinu v akcijski vojni drami, ki podobo vojne tokrat slika realistično, surovo, z blatom in krvjo.
kritike
»Bes je briljantni dedič Reševanja vojaka Ryana in miniserije Band of Brothers, ki sta pokazala, kako so Američani – no, The Greatest Generation – med II. svetovno vojno prodirali proti Nemčiji … /…/ Bes, ki se dogaja aprila 1945, na poti v Berlin, je film, pri katerem se zdi, da bodo konec vojne videli res le mrtvi. Vojna pač ni načrt, ampak kaos. Ni akcija, ampak buldožiranje. Ni humanizem, ampak nihilizem. Ni etika, ampak streljanje mrtvih. Zgodovina je nasilje.«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Največji dosežek Ayerjevega filma je morda v tem, da ga nikoli ne zanese v testosteronsko glorificiranje ‘junaške’ zgodovine; z vsakega umazanega obraza in iz vsakega sprano sivega pejsaža veje stoičen obup, ki tako interpretacijo v hipu razveljavi.«
– Ana Jurc, MMC RTV SLO
»Kot filma Železni križec (Cross of Iron, 1977) Sama Peckinpaha in Velika prva divizija (The Big Red One, 1980) Samuela Fullerja je tudi Bes očiščen vsega hollywoodskega blišča: zgodba je groba, epizodična in povsem nesentimentalna; v mučnem in počasnem trušču se plazi od enega bližnjega srečanja s smrtjo k drugemu. ‘Ne morimo, ubijamo,’ pravi Lee Marvin v vlogi prekaljenega narednika v Fullerjevem filmu. Razlika, ki jo Pittov lik tu malodane ponovi, ko pravi Normanu Ellisonu (Logan Lerman), vozniku tanka in najmlajšemu rekrutu v skupini: ‘Na začetku vojne sem ubijal Nemce v Afriki, potem v Franciji in zdaj ubijam Nemce v Nemčiji.’«
– Robbie Collin, The Telegraph
»Bes režiserja in scenarista Davida Ayerja, film o tankovskem bojevanju v poslednjih dneh druge svetovne vojne, se ne ustraši prikaza krvi in črevesja sodobnega oboroženega spopada. Toda hkrati, ko to stori, doseže neke vrste okrutno milino, ki brutalnost filma spreminja v resnico, medtem ko okorni jekleni uničevalci s krhkimi in umrljivimi možmi iz mesa in krvi na krovu teptajo vse pred seboj, bruhajo ogenj in smrt. To ni potrošna popcorn zabava ali parodističen ‘vojni’ film kot Neslavne barabe. Ayerjev namen je bil posneti film, ki bo trajal in bo ostal v spominu. To mu je uspelo.«
– James Rocchi, The Wrap