Danes je blagajna odprta od 16:00 do 20:00 (odpre se čez 02:34).

100% Luksuz 100% Luksuz

Petkovič, Karim Raoul, Cécile Horreau ... / Slovenija / 2009 / 46 min / slovenščina

Boris Petkovič, Karim Raoul, Cécile Horreau … Luksuz produkcija

Društvo DZMP sodi med pionirje demokratizacije filma kot medija in umetniškega sredstva v Sloveniji. Na vsakoletnem taboru, ki poteka na Trški gori nad Krškim, se zberejo desetine mladostnikov, ki tam delajo svoje prve filmske korake. Sprehodili smo se skozi zgodovino društva ter njihov socialni in družbeni angažma. O svojem delu govorijo sami člani, pa tudi znani filmski ustvarjalci, ki se kot mentorji že vrsto let pojavljajo na njihovih seminarjih.


»Spomin me vodi nazaj v leto 2001, ko smo skupaj z Društvom zaveznikov mehkega pristanka (DZMP) začeli intenzivneje izvajati tečaje in seminarje video produkcije. Nekje v hribih, visoko nad Krškim, je bila kamera postavljena na stativ, na leseni palici je bil pritrjen mikrofon, stari izolacijski kosi stiroporja so služili za odbojnike svetlobe. Igralca sta nervozno ponavljala besedilo, medtem ko je ekipa desetih entuziastov pripravljala kader. Brežiški dvojčici Tina in Nina, ki sta takrat delali svoje prve “filmske” korake, sta neprestano ponavljali: “Luksuz, luksuz!” Ker me je mučilo, kaj za vraga naj bi pri našem početju bilo luksuzno, sem ju vprašal. »Ja, luksuz, mamo kamero, mikrofon, luči, pa igralci in ekipa, vsi pripravljeni delat. Luksuz!« Ustvarjanje kot luksuz?! Ustvarjanje kot razkošno življenje? Ustvarjanje, za življenje manj potrebna stvar? Verjetno si tedaj nobeden ni mislil, kako preroške bodo pravzaprav postale te besede za celotno kulturno in umetniško ustvarjanje nekaj let pozneje v Sloveniji, vendar je tisti dan DZMP dobilo svojo podsekcijo: Luksuz produkcijo.

Tako sem se leta 2006 v uvodu reportaže za Ekran spominjal začetkov Luksuz produkcije. Bilo je to leto, ko smo že postajali prepoznavni: vsakoletni seminarji na Trški gori pri Krškem, video delavnice na filmskem festivalu Kino otok v Izoli, filmi mladostnikov, ki so se počasi prebijali po festivalih … Naši mladinci so se udeleževali delavnic po vsem svetu in snemali, snemali, snemali. V Krško so prihajali novi in novi predavatelji.

Ob prelomu desetletja je Krško po zaslugi DZMP-ja postalo ena najmočnejših točk neodvisnega filmskega ustvarjanja v Evropi. Število filmov je že dolgo tega zabredlo v trimestne številke, nagrade štejemo v ducatih, slušatelji so prihajali iz vseh poseljenih kontinentov. Festival poceni filma je zabava brez primere in naši romski filmi so evropski hit. Filmski sklad RS nas na svoji spletni strani uvršča med ustanove(sic!), ki se ukvarjajo s filmskim izobraževanjem mladih. Če urbanost merimo s številom dogodkov na enoto površine, je Krško zagotovo najbolj filmsko urbano mesto v Sloveniji.

Luksuz produkcija ima v svojo podstat vtkano skrb za sočloveka, socialni čut in družbeno kritičnost. Zato je njen filmski razvoj lahko privedel le do ene stvari: angažiranega filmmakerstva.«

Boris Petkovič

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Zadnje plavanje Last Swim

Sasha Nathwani

petek, 27. 09. 2024 / 17:00 / Dvorana

Ziba, nadarjena srednješolka, se odloči, da skupaj s prijatelji preživi še zadnji dan pred poletnimi počitnicami. Uporniški duh in želja po zabavi jih poganjajo po poletno razpoloženih londonskih ulicah. Vendar je neobremenjenost le navidezna. Ziba se na skrivaj spopada z odločitvijo, ki ji bo spremenila življenje. 

Stekleničarji Flašaroši

Nemanja Vojinović

petek, 27. 09. 2024 / 19:30 / Mala dvorana

Vizualno osupljiv opazovalni dokumentarec Nemanje Vojinovića je poklon živahni, pomembni, a nevidni skupnosti. Ekološki vestern, posnet na setu nekdanje zibelke evropske neolitske civilizacije, nastavi ogledalo sodobni kulturi množične potrošnje.

Stari hrast The Old Oak

Ken Loach

petek, 27. 09. 2024 / 20:00 / Dvorana

Ken Loach, stari hrast britanskega socialnega realizma, v svojem značilno ognjevitem, čustveno neposrednem slogu poziva k sočutju in medkulturni solidarnosti.