Kaj pravi Bine o svojih predlogih za sproščene poletne mesece?
Film: Repriza (Joachim Trier, Norveška, 2006)
Med vsemi možnimi delitvami, obstaja tudi sledeča: so filmi, ki jih izbere človek, in so filmi, ki izberejo človeka. Med slednje uvrščam tudi Reprizo (2006), celovečerni prvenec Joachima Trierja, prvi del njegove ohlapno povezane trilogije, povezane z norveškim mestom Oslo. Biti ali ne biti se v tem filmu transformira v pisati ali ne pisati. Nepredvidljivost življenja, nepredvidljivost smrti. Usoda je kot uroboros. Skratka, v nesmrtnih besedah priznanega slovenskega filmskega kritika – zelo za.
Knjiga: Bertold Brecht, O filmu (Društvo za širjenje filmske kulture KINO!, Ljubljana, 2010)
Jasno, dileme pri knjigah so podobne. A Kinodvorova knjigarna navkljub svoji majhnosti ponuja izjemno širok diapazon knjig. Od slikanic do stripov, od filmske zgodovine do filmske teorije, od prevedenega do domačega leposlovja. Svet v malem. Prav zato se zdi, da brechtovski imperativ – knjiga je orožje, vzemi jo v roke –, v tem prostoru preide iz teorije v prakso. Kako nekaj podobnega misliti v kontekstu filmske umetnosti, pa nam morda razjasni najbolj prav njegovo delo O filmu.
Izdelki: Zvezki in svinčniki Zapisani filmu
Maurice Blanchot, francoski filozof in literarni teoretik, v svojem delu Literarni prostor zapiše: »Človeku, ki v roki drži svinčnik, se včasih zgodi, da ga nikakor ne more izpustiti iz dlani, pa naj si še tako prizadeva: narobe, namesto, da bi se dlan razklenila, je njen primež vse močnejši«. Na nekem drugem mestu doda: »Pisati pomeni postati odmev tega, kar nikakor ne more prenehati govoriti – […]«. Govorimo stalno, dajmo tudi pisati. V tem primeru, jasno, potrebujem pisalo in zvezek.
Kinoknjižnica je projekt, v katerem ekipa Kinodvora priporoča knjige, dvd-ji in izdelki iz ponudbe Knjigarnice. Štafeto Kinoknjižnice si ekipa podaja vsake dva meseca. Vsi izdelki v izboru so na voljo v naši Knjigarnici, lahko pa jih naročite tudi preko spleta.