Danes je blagajna odprta od 10:00 do 21:10 (odprto še 06:49, tel: 01 239 22 17).
od 20. novembra 2017

Človek delfin Dolphin Man

Lefteris Charitos / Grčija, Kanada, Francija / 2017 / 78 min / angleščina, francoščina, italijanščina

Dokumentarec o življenju in zapuščini Jacquesa Mayola, pionirja prostega potapljanja, ki je navdihnil kultni film Velika modrina.

režija Lefteris Charitos, scenarij Lefteris Charitos, Yuri Averof, fotografija Stelios Apostolopoulos, montaža David Kazala, glasba Mathieu Lamboley, produkcija Rea Apostolides, Yuri Averof, Ed Barreveld, Estelle Robin You, pripoveduje Jean-Marc Barr, distribucija v Sloveniji Demiurg

Uradna stran

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

Fotografije

zgodba
Jacques Mayol je bil prvi potapljač, ki se je z enim samim vdihom spustil sto metrov globoko. Bil je športnik, filozof in pustolovec, ki je potoval po vsem svetu in širil zavedanje o človekovi duhovni povezanosti z morjem in delfini. Ob pripovedi Jean-Marca Barra, igralca, ki je Mayola upodobil v filmu Velika modrina, odpotujemo v ZDA, na Japonsko, v Italijo, Francijo, Grčijo in na Bahame, kjer srečamo Mayolove najbližje prijatelje in sorodnike ter vodilne svetovne potapljače na dah. Film ob pomoči redkega arhivskega gradiva, intimnih pričevanj in osupljivih podvodnih posnetkov naslika portret moža, ki je preizkušal meje lastnega telesa v upanju, da bo ponovno našel človekovo izgubljeno vez z naravo in njegovim notranjim jazom.

Dokumentarec o življenju in zapuščini Jacquesa Mayola, pionirja prostega potapljanja, ki je navdihnil kultni film Velika modrina.

zanimivosti
Jacques Mayol se je rodil francoskim staršem leta 1927 v Šanghaju. Za potapljanje se je navdušil kot otrok na družinskih počitnicah na Japonskem. Ob izbruhu druge svetovne vojne se je z družino vrnil v Francijo. Po vojni je več let potoval, nato pa se poročil in naselil v Miamiju, kjer je delal z delfini v tamkajšnjem Seaquariumu. V Indiji in na Japonskem se je učil joge in zen meditacije ter ju začel vključevati v potapljanje. Leta 1976 se je brez pripomočkov za dihanje potopil rekordnih sto metrov. Širša javnost ga je spoznala v poznih osemdesetih s filmom Luca Bessona Velika modrina (Le grand bleu), fikcionalizirano pripovedjo o njegovem rivalstvu z italijanskim potapljačem Enzom Maiorco. Mayol se je pod film podpisal kot eden soscenaristov, vendar se je kasneje od njega distanciral. Umrl je leta 2001 na Elbi. Njegova knjiga Homo Delphinus velja za biblijo prostega potapljanja.

iz prve roke
»Film se ukvarja s temeljnimi vprašanji človeškega bivanja. Smrt, omejitve telesa, vrnitev k materi naravi, pasti osebnih ambicij in slave, iskanje ravnovesja med telesom in dušo s pomočjo meditacije: to so prevladujoče teme Mayolovega življenja, ki poganjajo filmsko pripoved. Film Človek delfin poskuša z gledalcem vzpostaviti stik preko čutov in čustev. Za Mayola je bil vsak potop poskus, da bi uskladil duh in telo. Gledalci to izkušnjo delimo z njim: spustimo se v globino, kjer je vse črno, negibno, zastrašujoče, a tudi spokojno, potem pa se vrnemo k oslepljujoči svetlobi površja. To senzorično potovanje pričarajo sodobni podvodni posnetki najboljših svetovnih potapljačev, medtem ko odkrivamo, kaj se v veliki globini zgodi s človekovim telesom in umom. Skupaj s prelepimi kraji, ki so Mayola zaznamovali skozi vse življenje – Bahami, Elba, obala Tateyame na Japonskem, egejski otoki – odkrivamo tudi edinstveno teksturo redkih 16-milimetrskih filmov, na katere so pionirski povojni snemalci zabeležili Mayolovo zgodbo.«
– Lefteris Charitos

portret avtorja
Lefteris Charitos je študiral na Royal College of Arts v Londonu. Zrežiral je nekaj uspešnih igranih in dokumentarnih serij za grško televizijo, Človek delfin pa je njegov prvi celovečerec.

kritike
»Mayol je v nekem smislu dosegel skladje s svetom, zopet z ekstremnim zadrževanjem sape. /…/ Tako lahko Charitosov dokumentarec gledamo na dva načina (režiser nikakor ne izključi ne enega ne drugega). Ali kot upodobitev odločne in dosledne osebnosti, ki je nazorom o poenotenju človeka z naravnim svetom sledila do najradikalnejšega sklepa. Ali kot upodobitev globoko ranjene osebnosti, ki je neki neizrekljivi bolečini po dolgem sosledju neuspešnih pobegov vendarle ušla skozi edini preostali izhod.«
– Dušan Rebolj, Nedeljske novice

VR izkušnja ob filmu Človek delfin

Z vstopnico za film Človek delfin se lahko v Kinodvorovi Mali dvorani z očali za navidezno resničnost tudi sami potopite v veliko modrino podvodnega sveta.

torek, 21. 11. 2017

Pogovor po premierni projekciji filma Človek delfin

V Kavarni so se pogovarjali Alenka Artnik, Samo Jeranko in Arne Hodalič.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

LIFFe / Kinobalon na LIFFu

Uganka ognja Riddle of Fire

Weston Razooli

nedelja, 24. 11. 2024 / 14:30 / Dvorana

Duhovit, nenavaden, na 16-milimetrski filmski trak posnet film, v katerem tri otroke med iskanjem popolnega recepta za borovničevo pito pot zanese na gozdno odisejado, kjer srečajo sekto divjih lovcev, deklico z vilinskimi darovi in vrsto drugih nenavadnih likov. 

LIFFe / Predpremiere

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

nedelja, 24. 11. 2024 / 17:00 / Dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.

LIFFe / Predpremiere

Dahomej Dahomey

Mati Diop

nedelja, 24. 11. 2024 / 19:30 / Dvorana

Mlada režiserka senegalskega porekla vrnitev zgodovinskih umetnin v afriško republiko Benin ob poetično razmišljujočem filmskem dokumentiranju izrablja še za debato o širšem družbenem pomenu tega simboličnega dejanja nekdanje kolonialne velesile.