Štirideset dni po očetovi smrti se kirurg Lary s svojo mlado ženo udeleži tradicionalne žalne slovesnosti. Številčna družina se zbere v socialističnem stanovanju preminulega pater familiasa, toda izkazovanje časti pokojniku je zgolj izhodišče za oživljanje starih zamer in sporov, medgeneracijskih šumov, obsedenih teorij zarote itd. Srečanje Laryja prisili k sprejetju lastne preteklosti in svoje vloge v družini. V želji, da zamolči boleče spomine in prikroji sedanjost, navzočim postreže s svojo različico »resnice«.
»Skorajda vsak od obiskovalcev kina je že v nekem življenjskem obdobju prisostvoval žalni pogostitvi. Le redki nimajo te izkušnje. Ne gre toliko za pretvezo, saj bi številne prvine zgodbo v tej obliki naredile nemogočo, mogoče bi jih bilo dovolj samo za dolg niz šal, torej drobnih pripetljajev. Čeprav bi bilo to težko sprejeti, vseeno lahko rečem, da po mojem mnenju vsak režiser, ustvarjalec ali pisatelj tega sveta ne govori o ničemer drugem kot o smrti. Smrt je osrednji vezni element … Težko bi si zamišljal drugačno gonilo ob misli na umetnike, ki jih poznam, slikarje, pesnike.«
(Cristi Puiu)
Cristi Puiu
Rojen leta 1967 v Bukarešti. V Ženevi je študiral slikarstvo, pozneje še filmsko režijo. Sieranevada je tretji del iz napovedane serije Šestih zgodb iz predmestja Bukarešte, kamor sodita še v Cannesu nagrajeni film Smrt gospoda Lazarescuja in Aurora.