zgodba
Sankt Peterburg, leto 1882. Petnajstletna Saša je že od malega navdušena nad slavnim dedkom, velikim raziskovalcem severnega tečaja. Z zadnje ekspedicije z ladjo Davai se ni nikoli vrnil. Saša se odpravi po dedkovih poteh, da bi našla njegovo arktično ladjo. Nihče je ne jemlje resno, razen kapitana Lunda, ki jo vzame s seboj. Pohiteti morajo, saj se neprehodna zima hitro bliža. Saša na poti dokaže, da je lahko ob pomoči dedkovega zvezka koristna članica posadke. Kompas je usmerjen na sever in jih popelje globoko v belo divjino …
zanimivosti
Scenaristka Claire Paoletti se je z režiserjem seznanila leta 2005 in predlagala sodelovanje pri zgodbi mlade ruske aristokratinje, ki se odpravi po sledeh dedka, izgubljenega v ledu. Rémi Chayé je pred tem prebral dnevnik polarne odprave slavnega britanskega raziskovalca Ernesta Shackletona, in ideja zgodbe, postavljene v 19. stoletje, ga je takoj navdušila. Poleg tega je nanj močno vplivalo rusko slikarstvo tega obdobja.
Edinstvena scena v filmu je ladja Le Norge, ki popelje Sašo na sever. Prvotni navdih za plovilo je bila Shackletonova ladja Endurance, vendar bi ta terjala animacijo veliko obsežnejše posadke. Sebastien Godard, eden izmed animatorjev in tudi ladijski pomočnik, je oblikoval ladjo za desetčlansko posadko, upoštevajoč mizansceno in minimalni prostor, ki ga potrebujejo liki. Izdelal je tudi 3D model, da bi preučil, kako bi se ladja gibala na valovih, ter detajlne risbe vseh ladijskih delov.
o avtorju
Režiser Rémi Chayé je začel svojo pot kot stripar in ilustrator, nato pa se je navdušil nad animacijo in se posvetil celovečercem. Kalil se je na setu priljubljenih animiranih filmov, kot sta Skrivnost iz Kellsa in Hiša pravljic. Daleč na sever je njegov prvi celovečerni animirani film, v katerem se predstavlja v vlogi režiserja. Med drugimi priznanji je zanj v Lyonu leta 2016 (Cartoon Movie Tribes) prejel tudi nagrado za najboljšega režiserja.
iz prve roke
»Mislim, da slog filma Daleč na sever predstavlja način gledanja na realnost skozi svetlobo, oblike in barve, ki vzbujajo čustva in žgečkajo domišljijo. /…/ Barvna paleta filma je izjemno bogata. Zgodba se odvija na Arktiki, kjer lom svetlobe v atmosferi povzroči širok razpon barv: ne samo modro in belo, ampak tudi vijolično, zeleno in oranžno. Na Arktiki smo našli vremensko postajo s spletno kamero, kjer so po navadi sive meglice, a včasih smo opazili tudi zelo posebno svetlobo. Meteorološki pojavi na polih so izjemno bogati: oblaki, ki se igrajo med lovljenjem sončne svetlobe, in severni sij. V film smo jih poskušali vključiti v kar največjem številu.«
– Rémi Chayé, režiser
kritike
»S svojimi čistimi linijami in minimalnim grafičnim slogom postane ta animirana zgodba o odpravi mlade ruske aristokratinje čista lepota.«
– Wendy Ide, The Guardian
»Film Daleč na sever je očarljiv zaradi posebnega sloga slikanic /…/ vizualno presunljivo. Mladina s pustolovskim duhom – predvsem mlada dekleta, naveličana gledati, kako se na ekranu zabavajo samo fantje – bi pri tem res morala uživati.«
– Rebecca Pahle, Film Journal International
»To francosko-dansko delo ponuja vse, kar bi si želeli v dogodivščini – akcijo, nevarnost, potovanje, odraščanje, trenutke, ki ogrejejo in zlomijo srce, privlačno animacijo in prepričljiv prikaz dekliške moči.«
– Mike Hale, New York Times Arts & Leisure
»Pustolovska zgodba ima kreativni rodovnik: direktor Rémi Chayé je bil prvi pomočnik direktorja in vodja postavitve za Skrivnost iz Kellsa, ki ostaja eden najlepših animiranih filmov zadnjih let (zunaj studia Ghibli) /…/ Vznemirljiv in dobro izdelan družinski film.«
– Dennis Hartley, Den of Cinema Seattle