zgodba
Knjiga o džungli je pustolovščina o Mavgliju, dečku, ki ga je vzgajalo krdelo volkov. Mavgli ugotovi, da ni več dobrodošel v džungli, saj strašni tiger Šir Kan meni, da človeški mladič nima v džungli kaj iskati. Zrasel bo v odraslega človeka in ogrozil njene prebivalce, kot že mnogi pred njim. Zato tiger priseže, da ga bo pokončal. Mavgli mora zapustiti svoj dom in se odpraviti proti človeški vasi; na poti ga spremljata njegov učitelj Bagira in prostodušni medved Balu. Mavgli na svojem potovanju srečuje bitja iz džungle, ki pogosto nimajo najboljših namenov. Med njimi sta tudi pitonka Kaa, ki ga očara s svojim zapeljivim glasom in pogledom, ter leporečni opičji kralj Louie, ki skuša Mavglija prepričati, naj mu zaupa skrivnost o redkem in usodnem rdečem cvetu.
iz prve roke
»V našem filmu smo izpostavili in okrepili Kiplingove mitske prvine, smo pa v njem zajeli tudi to, kar nam je ostalo v spominu od filma iz leta 1967, ter vse skupaj prikazali v očarljivi predstavitvi, ki je lastna le Disneyjevim filmom. /…/ Menim, da mora film gledalcem ponuditi čustveno izkušnjo. Spektakel ne pomeni dosti, če se gledalci z liki ne morejo čustveno povezati. Vsaka zgodba potrebuje človečnost, čustva in razvoj likov, pa tudi humor, ki mora biti predstavljen tako, da filma ne ogrozi.«
– Jon Favreau, režiser
Knjiga o džungli
V Mumbaju rojeni angleški pisatelj Rudyard Kipling je svojo ljubezen do Indije opisal v Knjigi o džungli, ki je izšla leta 1894. Druga knjiga o džungli je luč sveta ugledala leta 1895. Čeprav velja za otroško knjigo, so zgodbe o bujni pokrajini in govorečih živalih očarale tako mlado kot staro. Mnogi bralci so skoznjo prvič spoznali Indijo. Kipling, ki je te zgodbe pisal, medtem ko si je ustvarjal družino v Vermontu, je izdal še več drugih knjig ter zbirk kratkih zgodb. Leta 1907 je prejel Nobelovo nagrado za literaturo.