Danes je blagajna odprta od 14:30 do 20:10 (odprto še 01:59, tel: 01 239 22 17).

Terra Magica Terra Magica

Jure Breceljnik / Slovenija / 2015 / 52 min / angleščina, slovenščina

Ena regija, razdeljena med dvema državama, je prizorišče zgodbe o neverjetnih ljudeh in njihovi ljubezni do sonca in zemlje, ki rojevata vino.

režija, scenarij in produkcija Jure Breceljnik, direktor fotografije Rožle Bregar, kamera Matic Oblak, montaža in barvna korekcija Urban Potočnik, asistent produkcije Slaviša Majstorović, glasba Miha Petric, oblikovanje zvoka Borut Barden, Žiga Paradžik, grafika Tilen Čufer, Benjamin Ivančič, produkcija Film IT, nastopajo Aleš Kristančič, Marjan Simčič, Aleks Simčič, Marko Skočaj, Stojan Ščurek, Matjaž Četrtič, Primož Lavrenčič, Gašper Čarman, Joško Gravner, Stanko Radikon, Robert Prinčič, Debra Meibiurg, Caroline Gilby, Christy Canterbury

IMDb Uradna stran

Ena regija, razdeljena med dvema državama, je prizorišče zgodbe o neverjetnih ljudeh in njihovi ljubezni do sonca in zemlje, ki rojevata vino.

V pravljični pokrajini na zahodu Slovenije, tik ob meji z Italijo, so vinsko trto kultivirali še pred starimi Rimljani. Skozi viharno zgodovino so si regijo lastili mnogi imperiji, a ljudje, ki v njej živijo, so ostali samosvoji, trmasti in odločni v preživetju na svoji zemlji. Tudi dve veliki vojni, ki sta opustošili pokrajino, jih nista omajali. Na zahodu Primorske pokrajine vino presega politiko. Vinogradi z italijanske strani Collio prehajajo v Goriška Brda ne glede na politične ali državne razlike. Collio in Brda sta sopomenki in skupaj predstavljata eno najboljših vinorodnih pokrajin za bela vina na svetu. Naša zgodba je tako zgodba o eni pokrajini v dveh državah. Govori o majhni, a predani skupini ljudi, ki je vinorodno zemljo nasledila od svojih očetov in s težkim delom obudila tradicionalne, naravne načine predelave. Njihovo vino je, tako kot ljudje sami, drzno, močno in polno značaja.

Fotograf in režiser Jure Breceljnik je bil avtor večkrat nagrajenih kratkih in dokumentarnih filmov, ki jih je od leta 2009 ustvarjal pod okriljem svoje produkcijske hiše Film IT. Leta 2009 je posnel dokumentarni film o vrhunski športni plezalki in pozneje tudi njegovi življenjski sopotnici Nataliji Gros, z naslovom Chalk & Chocolate (Magnezij in Čokolada). Leta 2012 je dokončal svoj prvi celovečerni dokumentarni film, zgodbo o izjemnem francoskem hendikepiranem plezalcu Philippu Ribieru, z naslovom Wild one (Divji). Vmes je Breceljnik posnel in produciral še dokumentarne filme New dimension (Nova dimenzija, 2011), Black & White Heaven (Črno-bela nebesa, 2010), Ratrakistov dnevnik (RTV, 2010), Ko črte govorijo (RTV, 2011) ter dokumentarni portret briških vinarjev Terra Magica, ki je Juretov zadnji dokončani film. Tik pred koncem montaže pa je bilo tudi njegovo zadnje delo Crossing Iceland (Prečkanje Islandije, 2016), ki bo premierno prikazano na začetku novega leta. Žal Jure ni uspel dokončati svojih največjih sanj, dokumentarnega filma o zadnjih ledenih lovcih na vzhodni Grenlandiji, kamor se je po snemanju lani tako zelo želel vrniti. Vendar zvesta ekipa produkcijske hiše Film IT nadaljuje njegovo delo, s poslanstvom posneti zgodbo ledenih lovcev – tako Juretu v čast kot v spomin na njegovo neustavljivo strast do fotografije in gibljivih slik.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Edina zemlja No Other Land

Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor

ponedeljek, 21. 04. 2025 / 19:15 / Mala dvorana

Palestinski aktivist Basel Adra že več let snema, kako izraelski okupatorji uničujejo vasi v njegovi domači regiji Masafer Yatta. Med bojem za ohranitev svoje skupnosti splete nepričakovano zavezništvo z izraelskim novinarjem Yuvalom Abrahamom …

Ravno obratno Volveréis

Jonás Trueba

ponedeljek, 21. 04. 2025 / 20:10 / Dvorana

Ali je mogoč »dober« konec razmerja? Film španskega režiserja Jonása Truebe je igriv in duhovit pomežik klasični komediji ponovne poroke tridesetih in štiridesetih let, ki sporoča, da je v razhodu mogoče najti ravno toliko ljubezni in upanja kot v združitvi.

Take majhne stvari Small Things Like These

Tim Mielants

torek, 22. 04. 2025 / 18:00 / Dvorana

Irska, 1985. Bill Furlong (Cillian Murphy) dela kot trgovec s premogom, da bi preživel sebe, ženo in pet hčera. Med dostavljanjem premoga v lokalni samostan sester magdalenk začne sumiti, da je njihova šola za vzgojo deklet v resnici kruta in izkoriščevalska pralnica … Film, posnet po istoimenskem romanu Claire Keegan, je odprl lanski Berlinale.