zgodba
Štiriletni deček Ben živi v svetilniku na samotnem irskem otoku z očetom, nosečo mamo in psom Cujem. Neke noči mama skrivnostno izgine, za njo pa ostane mala dojenčica Saoirse. Na Saoirsin šesti rojstni jo babica, ki je na obisku, najde na obali premraženo in odeto v svetlečo belo tjulnjo kožo. Oče skrinjo s kožo jezno zaluča v morje, babica pa oba otroka na silo odpelje “na varno” v mesto. Ben spozna, da je njegova sestra zadnji selki, pol človek, pol tjulenj, in je edina, ki lahko pomaga v skale začaranim vilincem. A za to potrebuje svojo tjulnjo kožo. Da bi pomagal sestri, se Ben poda na razburljivo potovanje v svet mitoloških bitij, o katerih mu je pripovedovala mama. To pa od njega zahteva veliko mero poguma, saj se mora soočiti s strašno sovjo čarovnico Macho in z resnico o materinem izginotju.
Tom Moore, ki ga poznamo kot avtorja Kinodvorove uspešnice Skrivnost iz Kellsa, se na filmska platna vrača z animiranim filmom v ročni tehniki akvarela.
iz prve roke
»Prebral sem zbirko irskih in škotskih ljudskih zgodb Ljudje morja. Zgodbe o selkijih se berejo kot nekakšne alegorije o izgubi. Kot da bi si ljudje, ki živijo ob morju, te zgodbe izmislili, da bi lažje preboleli izgubo ljubljene osebe. Zdelo se mi je, da bi bilo vredno narediti sodobno priredbo.«
– Tomm Moore, režiser in soscenarist
o avtorju
Tomm Moore (1977) je irski ilustrator, stripar in filmar. Za animacijo se je navdušil v najstniških letih kot član skupine Young Irish Film Makers. Po študiju klasične animacije na Ballyfermot Collegeu je soustanovil studio za animacijo Cartoon Saloon. Ustvarja v klasični 2D animaciji, pri čemer vizualno in vsebinsko črpa iz bogate irske zgodovinske in kulturne tradicije. Oba njegova filma, Skrivnost iz Kellsa (2010) in Pesem morja (2014), sta si prislužila prestižno nominacijo Ameriške akademije za oskarja za najboljši animirani film.
o mitoloških bitjih v filmu
selki
Mitološko bitje, ki je na kopnem človek, v morju pa se spremeni v tjulnja. Najbolj znana zgodba o selkijih, ki jo pripovedujejo na Irskem, zlasti na Shetlandskih in Orknijskih otokih na Škotskem, pripoveduje o tjuljnjici, ki ji je moški, zaljubljen vanjo, skril kožo. Tako je ostala pri njem in rodil se jima je otrok. Kakor hitro pa je spet našla svojo tjulnjo kožo, se je vrnila v morje ter na kopnem pustila moža in otroka.
daoine sídhe
Ta stari keltski izraz označuje vilinska bitja, ki živijo v zemeljskih nasipih. Pogosto se gibljejo med ljudmi, ne da bi jih ti opazili. Ljudje lahko v njihovo domovanje vstopijo le s pomočjo čarovnije.
Veliki Zgodbar (Seanchaí)
V irski pripovedni tradiciji pripovedovalec ljudskih zgodb, ki je bil hkrati tudi živi spomin skupnosti. Avtorji animiranega filma Pesem morja so se pri zasnovi lika v filmu zgledovali po še živečem irskem pripovedovalcu in zbiratelju zgodb Eddieju Lenihanu, ki ima sicer veliko krajšo, a prav tako razkošno brado kot lik v filmu.
Macha
V irski mitologiji boginja vojne. V filmu ji avtorji nadenejo podobo sovje čarovnice in jo s tem približajo škotskemu mitološkemu bitju “cailleach” (prev. starka). Ta starka naj bi na Škotskem ustvarila številne gore in hribe ter v deželo prinašala zmrzal in zimo.
Mac Lir
Morsko božanstvo. Njegovo ime v prevodu pomeni sin morja. Pojavlja se številnih keltskih mitoloških zgodbah. V filmu ga srečamo kot sina čarovnice Mache, ki ga je, da bi ga osvobodila čustvene bolečine, spremenila v skalo.
kritike
»Pesem morja je vrhunski avdiovizualni poklon umetnosti pripovedovanja in raziskovanje samih temeljev animizma in animacije, ki ju avtorsko dognano pripelje do posrečenega spoja. Nevsiljivo jungovsko potapljanje v arhetipe, magijo in mite pa je prepojeno z opojno melanholijo, ki zapusti trajen vtis. Skratka, skriti biser, rojen v bolečini školjke.«
– Gorazd Trušnovec, rtvslo.si
»Irsko okolje so v risanki tudi zelo natančno animirali – ustvarjalci so se podali na odisejado po zelenih obmorskih irskih pokrajinah in jih prenesli v risanko, skupaj s pogostim dežjem, meglicami in vetrom. Vsa ta magija se je dotaknila (otroškega) občinstva, pa tudi odraslih, Mooru pa prinesla že drugo nominacijo za oskarja (tako kot Skrivnost iz Kellsa).«
– Vklop
»V tem nežnem svetu ni nihče hudoben, celo Macha ne, čeprav se otroci proti njej sprva borijo.«
– Jana Monji, rogerebert.com
»Pesem morja je čudež magičnega pripovedovanja, vizualni presežek, ki mu je usojeno, da postane klasika.«
– G Kids
»Čarobnost Moorovih filmov je v tem, da so hkrati preteklost in sedanjost. Stare zgodbe, umetelno povedane na novo. Slike bežijo mimo, njihova lepota pa pri gledalcu pušča pečat. Selkiji bi temu filmu z vsem srcem pritrdili. /…/ S preigravanjem realnega in magičnega je to ena najbolj kompleksnih in rahločutnih upodobitev žalovanja v filmu za otroke.«
– Robbie Collin, The Telegraph
»Pesem morja je delo redke veličine, ki pokaže, kako se naš človeški svet ohranja, obnavlja in spreminja skozi zgodbe.«
– Tirdad Derakhshani, The Inquirer