zgodba
Claire je predana in izkušena babica, ki je vse svoje življenje posvetila drugim. Ravno ko se ubada s skorajšnjim zaprtjem porodnišnice, v kateri dela, jo vznemiri nepričakovan telefonski klic. Béatrice Sobolevski, očetova nekdanja ljubica, ki je pred tridesetimi leti brez sledu izginila, bi jo rada spet videla. Béatrice je Clairino popolno nasprotje: radoživa, muhasta in egocentrična ženska, ki ob svojem zrezku rada spije kozarček rdečega …
Zgodba o nenavadnem prijateljstvu med dvema zelo različnima ženskama, v kateri blestita veliki imeni francoskega filma: Catherine Frot in Catherine Deneuve.
iz prve roke
»Ob rojstvu mi je življenje rešila babica. Dala mi je svojo kri /…/. Odločil sem se, da se ji na svoj način poklonim in ji posvetim ta film – prek nje pa tudi vsem tistim ženskam, ki delajo v senci in svoja življenja podarjajo drugim, ne da bi karkoli pričakovale v zameno. /…/ A Babica ni avtobiografski film. Nisem hotel povedati svoje zgodbe; to je bila le pretveza, da zakopljem globlje, da spoznam poklic, ki me je že od nekdaj fasciniral. Srečal sem se s kar nekaj babicami, sprva zato, da bi bolje razumel, kaj se mi je zgodilo tiste noči, postopoma pa je iz njihovih odgovorov vzniknila Clairina zgodba. Prikazati sem hotel babico, ujeto v resničnost svojega časa, a tudi žensko v prelomnem trenutku njenega življenja.«
– Martin Provost
»Vedela sem, da je Martin Provost vlogo napisal posebej zame, da je celo sanjal, kako se kot babica sklanjam nadenj. Martin je izjemno občutljiv avtor, ki odlično pozna žensko psihologijo in jo zna čudovito prenesti na film. /…/ Poleg tega mi je bila zelo všeč ideja o dveh tako različnih ženskah: Béatrice je muren, Claire pa mravlja [iz La Fontainove basni] – dva velika lika tragikomedije.«
– Catherine Frot
»V Béatrice sem se zaljubila, takoj ko sem prebrala scenarij. /…/ To je komičen lik, ki pa doživlja tudi dramatične trenutke. Pravzaprav je odsev filma. Martinu Provostu uspe težke teme prikazati na lahkoten način. Komedija ves čas blaži dramo, a nikoli na račun čustev.«
– Catherine Deneuve
portret avtorja
Martin Provost (1957, Brest) je kariero začel kot filmski in gledališki igralec, postal član Comédie Française, napisal nekaj romanov in gledaliških iger, leta 1997 pa posnel svoj filmski prvenec. Uveljavil se je s portreti močnih ženskih likov, kakršnega je na primer upodobila Yolande Moreau v njegovem tretjem celovečercu, kritiški in komercialni uspešnici Séraphine (2008). Film je bil nagrajen s sedmimi cezarji, tudi za najboljši film in glavno igralko.
kritike
»Babica je izjemno spretno napisan in tankočutno narejen film, ki deluje kot ena socrealističnih dram bratov Dardenne, a z dodatkom humorja ter bonusom, ki ga prinaša zvezdniški nastop Catherine Deneuve. Nekdanja ledena kraljica francoskega filma je svoj komični talent že dokazala v nekaterih novejših delih, predvsem v Gospodinji Françoisa Ozona – in vloga v Babici ji je pisana na kožo. /…/ Gledalcu je sicer ves čas jasno, kako se bodo stvari končale, a kar se tiče čustev, smisla za opazovanje in ostrega humorja film več kot izpolni pričakovanja.«
– Geoffrey Macnab, The Independent
»Provostov film je grenko-sladka komedija o življenju, smrti in poteh, ki jih izbiramo vmes; pripoved o staranju in minevanju; predvsem pa zgodba o dostojanstvenem sprejemanju darov, ki nam jih ponuja življenje – prijetnih in manj prijetnih – ter o tem, kako iz njih ustvariti nekaj pozitivnega.«
– Joseph Proimakis, Cineuropa
»Film je pogosto nepričakovano smešen in prisrčen. Bolj kot za premlevanje o smrti gre za slavospev življenju in njegovim užitkom, tako majhnim kot velikim.«
– Kimber Myers, The Playlist
»Ne le da bi ta francoska drama z odliko opravila Bechdelov test – dokazuje tudi, da je gledati običajna življenja običajnih ljudi lahko nekaj najbolj ganljivega. /…/ V Babici se ne zgodi veliko, a zahvaljujoč globini in teksturi se nazadnje izkaže za presunljiv film o družini, minevanju časa in skupni zgodovini. Peščica prizorov v porodnišnici, kjer Claire dela – pet ali šest malih čudežev rojstva –, pa nekako še okrepi to dojemanje življenja kot nečesa skrivnostnega in dragocenega.«
– Cath Clarke, Time Out
»Grenko-sladka poslastica, napisana po meri dveh izvrstnih igralk, ki svoja diametralno nasprotna lika upodobita z navdušujočim elanom. /…/ Catherine Frot in Catherine Deneuve s svojima vlogama delata čudeže /…/.«
– Lisa Nesselson, Screen International