Danes je blagajna odprta od 10:00 do 21:10 (odprto še 07:00, tel: 01 239 22 17).

Gravitacija Gravity

Alfonso Cuarón / ZDA / 2013 / 91 min / angleščina

Dih jemajoči triler, v katerem se na videz rutinska vesoljska misija spremeni v divji boj za preživetje. Inženirka na prvem vesoljskem poletu in veteranski astronavt po trčenju z razbitinami satelita izgubita vse stike z Zemljo in ostaneta izgubljena v neskončni črnini vesolja. Ta tehnično brezhibni, vizualno spektakularni in srhljivo realistični film preprosto morate doživeti v 3D. Sedem oskarjev, med drugim za režijo in fotografijo.

režija Alfonso Cuarón, igrajo Sandra Bullock, George Clooney

IMDb Uradna stran

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba
Dih jemajoči triler, v katerem se na videz rutinska vesoljska misija spremeni v divji boj za preživetje. Inženirka na prvem vesoljskem poletu in veteranski astronavt po trčenju z razbitinami satelita izgubita vse stike z Zemljo in ostaneta izgubljena v neskončni črnini vesolja. Ta tehnično brezhibni, vizualno spektakularni in srhljivo realistični film preprosto morate doživeti v 3D. Sedem oskarjev, med drugim za režijo in fotografijo.

iz prve roke
»[3D filmi] so običajno obupno narejeni. Obstaja le peščica del, v katerih je tehnologija uporabljena na celovit način: Pina, Jama pozabljenih sanj, Pijevo življenje, Avatar – in to je to. Za večino drugih je 3D nekaj, česar se domislijo šele v postprodukciji; nekaj, s čimer poskušajo dvigniti tržno vrednost filma, ki je bil posnet v 2D. Moj namen ni zagovarjati medija, a film, ki je že zasnovan z mislijo na 3D, te lahko resnično osupne. Gre za ustvarjalno orodje, ki so ga le redki znali izkoristiti. Z njegovo pomočjo lahko gledalca popolnoma posrkaš v dogajanje. To je bil tudi naš cilj. Hoteli smo, da bi gledalec skupaj s Sandro plaval skozi vesolje in bil z njo, ko proti njej letijo razbitine. Ogled Gravitacije v 2D po mojem mnenju predstavlja le dvajset odstotkov izkušnje.«
– Alfonso Cuarón

kritike
»Tako fascinantnih posnetkov, ob katerih se zdi, da je 3D tehnologija končno dobila svoj razlog obstoja, v kinu že dolgo nismo videli. /…/ Gravitacija je eden izmed tistih filmov, ob katerih vse besede izgubijo pomen. To je delo, ki ga je preprosto treba videti.«
– Denis Valič, Radio Ars                                               

»Magična vizualizacija v doslej najpopolnejši 3D izvedbi.«
– Bojan Kavčič, »Najboljši filmi 2013«, Ekran

»’Pravo’ vesoljno doživetje, kjer s fatalnim pogledom na Zemljo povsem pozabiš, da je vse računalniška animacija.«
– Nina Zagoričnik, »Najboljši filmi 2013«, Ekran

»Ko gledate Cuarónovo Gravitacijo, si rečete: če bi filmu pustili, da je film, če bi mu torej pustili, da izkoristi ves svoj potencial, potem bi vsi filmi, ki smo jih videli do sedaj, izgledali le kot predzgodovina filma. Kajti Gravitacija je prav to: film, ki mu pustijo, da je film. /…/ prav film, ki mu pustijo, da je film in da izkoristi ves svoj potencial, je edini sposoben življenje, ki je nemogoče in ki mu zmanjkuje kisika, preleviti v Dogodek, v fetalni spektakel metafizike, v avantgardni balet morastega nelagodja, tesnobe, treme, napetosti in smrtne tišine. Film je nemogoče življenje, ki ne potrebuje Besede, da bi se rodil. Če bi znal Bog z vesoljem početi to, kar zna film, recimo Gravitacija, potem samo vesolje ne bi bilo taka potrata prostora.«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

»Gravitacija je v resnici edini film po Avatarju, za katerega se da mirno reči, da je vreden višje cene vstopnice za 3D-projekcijo. Če ne iz drugega razloga, pa zato, da se v teh časih, ko na vsakem koraku trobimo, da se ‘edine dobre stvari dogajajo na televiziji’, spomnimo, da je tudi v kinematografski izkušnji še vedno lahko nekaj čarobnega.«
– Ana Jurc, MMC RTV SLO

»Gravitacija nas kot film o filmu paradoksalno vrne na začetek 20. stoletja, v čase izuma filma, v njegova prva desetletja, ko je zbujal navdušenje med njegovimi avtorji in občinstvom, denimo, ko sta brata Lumière posnela bližajoči se vlak. Spomni nas na čase, ko še ni bilo jasno, kaj vse bo izum kamere in njene odcepitve od ene točke ‘gledanja’ – torej razrez na kadre – sploh prinesel. Vrne nas v situacijo velikega entuziazma, ko se je zdelo, da je film področje neskončnih možnosti in eksperimentov. Kot vemo, je film postal predvsem umetniško orodje za pripovedovanje zgodb, ki so na toliko načinov oblikovale duha 20. stoletja. V dobi, ko nas Hollywood zasipa z infantilnimi spektakli, oropanimi globine ali vsaj narativne strukture, se zdi Gravitacija eden v vrsti odgovorov filma na vprašanje, zakaj je kot umetnost sploh na svetu.«
– Jela Krečič, Delo

»Že mogoče, da jo kritiki slavijo kot mejnik v filmski zgodovini; pogumen novi način spajanja spektakla in inteligence; paradigmatični premik v slogu Kubrickovega filma 2001: Odiseja v vesolju, križanega s Prihodom vlaka na postajo La Ciotat bratov Lumière – a v resnici ni besed, ki bi lahko opisale izkušnjo Gravitacije
– Jason Gorber, Twitch

»Gravitacija je nekaj precej redkega: izredno popularen visokoproračunski hollywoodski film z bogatim estetskim izkupičkom. Pristno eksperimentalna Gravitacija, ki odkrito izhaja iz formalnih možnosti filma, je delo v tradiciji Nestrpnosti D. W. Griffitha, Napoleona Abela Gancea, Olimpijade v Berlinu Leni Riefenstahl in Ptičev Alfreda Hitchcocka – pa tudi svojega najbolj očitnega predhodnika, Kubrickove 2001: Odiseje v vesolju. Lahko ji rečete tudi blockbuster modernizem.«
– J. Hoberman, The New York Review of Books

»Cuarónova vsega odvečnega slečena in napeta Gravitacija je morda najdražji avantgardni film ali pa najbolj dostopno, širokemu občinstvu privlačno eksperimentalno umetniško delo vseh časov. /…/ Tako kot so se astronavti /…/ ob prvem pogledu na Zemljo od zgoraj počutili, kot bi se ponovno rodili, preprosta moč Gravitacije oživlja čudenje nad filmskimi upodobitvami vesolja in vrne integriteto velikim filmskim uspešnicam.«
– Eric Henderson, Slant

»/…/ skrajno napeta vesoljska odisejada; delo, ki ga zaznamuje velika pripovedna preprostost in vizualna kompleksnost.«
– Justin Chang, Variety

»Vizualna kontinuiteta je tako elegantna, da se zdi, kot bi se v vesolje podal Max Ophüls. Rezultat je film, ki bo tako privržence kot priložnostne navdušence pripravil do tega, da se bodo odprtih ust spraševali: ‘Kako za vraga so to naredili?’, ter si ga znova in znova želeli ogledati, pa čeprav samo zato, da bi vsrkali njegovo virtuoznost.«
– Todd McCarthy, The Hollywood Reporter

»/…/ najboljša reklama za 3D po Avatarju /…/. Čista filmska nirvana.«
– Matt Mueller, Thompson on Hollywood

»/…/ uporaba 3D tehnologije prekaša celo Cameronove dosežke v prizorih letenja v Avatarju. /…/ film v dobrih 90-ih minutah na novo napiše pravila filmske umetnosti, kakršno smo poznali doslej.«
– A. O. Scott, The New York Times

»Bil sem osupel, popolnoma na tleh. Mislim, da gre za najboljšo fotografijo vesolja, za najboljši film o vesolju, kar jih je bilo kdaj narejenih. To je film, ki sem si ga že zelo dolgo želel videti.«
– James Cameron

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

LIFFe / Kinobalon na LIFFu

Uganka ognja Riddle of Fire

Weston Razooli

nedelja, 24. 11. 2024 / 14:30 / Dvorana

Duhovit, nenavaden, na 16-milimetrski filmski trak posnet film, v katerem tri otroke med iskanjem popolnega recepta za borovničevo pito pot zanese na gozdno odisejado, kjer srečajo sekto divjih lovcev, deklico z vilinskimi darovi in vrsto drugih nenavadnih likov. 

LIFFe / Predpremiere

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

nedelja, 24. 11. 2024 / 17:00 / Dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.

LIFFe / Predpremiere

Dahomej Dahomey

Mati Diop

nedelja, 24. 11. 2024 / 19:30 / Dvorana

Mlada režiserka senegalskega porekla vrnitev zgodovinskih umetnin v afriško republiko Benin ob poetično razmišljujočem filmskem dokumentiranju izrablja še za debato o širšem družbenem pomenu tega simboličnega dejanja nekdanje kolonialne velesile.