Danes je blagajna odprta od 15:00 do 20:30 (odpre se čez 07:57).

Križana ljubimca Chikamatsu monogatari

Kenji Mizoguchi / Japonska / 1954 / 102 min / japonščina

V fevdalnem Kjotu trgovčevo ženo in vajenca zbližata gospodarjeva podlost in ljubosumje ... Kenji Mizoguchi je zgodbo o usodni ljubezni priredil po lutkovni igri Chikamatsuja Monzaemona (1653–1725).

igrajo Kazuo Hasegawa, Kyoko Kagawa, Yoko Minamida, Eitaro Shindo, Sakae Ozawa, Ishiro Sugai

IMDb

»Veličastna mojstrovina, kakršno lahko ustvari le Mizoguchi.«
– Akira Kurosawa

»Čeprav ta skrbno napisana tragedija, posneta v elegantnih dolgih posnetkih, v tujini morda ni tako znana kot nekatera druga režiserjeva dela iz poznega obdobja, na Japonskem sodi med Mizoguchijeve najbolj občudovane filme. /…/ Ganljiva pripoved o prepovedani ljubezni, ki se ponaša z atmosferično, skoraj slikarsko scenografijo, je v resnici svarilna zgodba o morali in usodi, v kateri denar predstavlja simbol družbenega zatiranja. Ena glavnih Mizoguchijevih tem, prisotna v številnih njegovih delih, je prav denar, ki uteleša realnost prisile v človeški civilizaciji: za njegove junake postane nujna zahteva in hkrati posledica zablode.«
– Alexander Jacoby

»V Mizoguchijevih filmih so nastopale najlepše izmed igralk, a le redko je posnel romantičen film, v katerem se srečata in zaljubita lepa ženska in spodoben moški. Moški, ki se zaljubijo v njegove junakinje, so bodisi nevredni, šibki ali nezreli. Filmi kot Cascading White Threads, Zgodba o pozni krizantemi in Lady Yu so prave japonske romance. Edina romanca v zahodnjaškem slogu, ki jo je Mizoguchi kdaj posnel, sta bila Križana ljubimca. /…/ Z zavračanjem ideje, da gre za dvojico zločincev, postane film niz nepopisno lepih prizorov, polnih svetlobe, povsem drugačen od grenkih, otožnih zgodb gledališča bunraku in kabuki.« 
– Tadao Sato, Kenji Mizoguchi and the Art of Japanese Cinema

»Film izjemne subtilnosti, s številnimi čutnimi ljubezenskimi prizori, v katerih se zaljubljenca nikoli ne poljubita. Namesto tega opazujemo njune gibe, bežne poglede, ki povedo toliko več, kot bi povedali objemi.«
– Donald Richie

»To je film, ki ga odlikuje osupljiva rafiniranost na vseh ravneh, z žgečkljivimi odmevi Oshimovega Cesarstva čutil
– Tony Rayns, Time Out

»Zamislite si /…/ Ano Karenino, ki bi jo posnel Mizoguchi. Ne gre le za to, da je boljši umetnik od zahodnih režiserjev, ki so se lotili teme; gre za to, da je s svojo metodo, s celovitostjo svoje vizije sposoben ustvariti svet, v katerem so podrobnosti in vzdušje enako pomembni (ravno toliko prispevajo h ‘gibanju’) kot dejanja likov, zaplet.«
– Lindsay Anderson, Sight and Sound, 1957

»Postopno vstopanje v svet njegove filmske poezije (o njej moramo govoriti, ko pomislimo na Mizoguchijeve filme petdesetih let) je prihajalo za mano in želo moje občudovanje; kakor lepota nekaterih Mozartovih simfonij in koncertov. Najprej sem se oklenil prizorov smrti, ubojev, javnih manifestacij ljubezni in okrutnosti, kot je na primer zaključni sprevod v filmu Križana ljubimca. V spominu ostaja občudovanje sijajnih slikovnih rešitev. Sprevod, ki vodi na morišče oba ljubimca z dvignjenima glavama, se pomika z vsem pompom in opazovalci presenečeno ugotavljajo: ‘Še nikoli nista bila tako zadovoljna, srečna … Tako mirna.’ In vendar sem bil najprej začuden, solucija prizora je bila najprej samo lepa. Gladka, harmonično ubrana v celoto, potem pa sem začel odkrivati odgovore na vprašanja: zakaj, kako, morda se motim? Pomembno se mi je zdelo, da je scena dovršeno izpeljana, da nima odvečnih besed. Mnogokrat sem v portretih nastopajočih odkrival tisto nujno skrivnostnost, zaradi katere – tako trdi Dostojevski – se nam nekateri obrazi neverjetno intenzivno vtisnejo v spomin.«
– Matjaž Klopčič

torek, 11. 06. 2024

Pričetek cikla Trikrat Mizoguchi

V ponedeljek, 10. junija, smo s filmom Življenje kurtizane Oharu pričeli cikel treh filmov japonskega režiserja Kenjija Mizoguchija. Občinstvo sta nagovorili veleposlanica Japonske Akiko Yoshida in direktorica Kinodvora Metka Dariš. Druženje se je v naši Kavarni nadaljevalo po filmu, tudi ob kozarčku sakeja.

ponedeljek, 03. 06. 2024

Trikrat Mizoguchi

Junija in julija 2024 bomo prikazali tri filme velikega japonskega avtorja Kenjija Mizoguchija: Življenje kurtizane Oharu, Križana ljubimca in Zgodbo o pozni krizantemi. Vstopnice so že v prodaji!

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Novo na sporedu

Julie molči Julie zwijgt

Leonardo van Dijl

ponedeljek, 25. 11. 2024 / 16:00 / Dvorana

Juliejino življenje se vrti okoli tenisa. Potem se njen trener znajde v preiskavi in klub spodbuja igralce, da spregovorijo. Julie pa se odloči molčati.

Novo na sporedu

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

ponedeljek, 25. 11. 2024 / 17:15 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.

Potovanje v Italijo Viaggio in Italia

Roberto Rossellini

ponedeljek, 25. 11. 2024 / 18:15 / Dvorana

Angleška zakonca Alexander in Katherine Joyce prispeta v Neapelj, da bi prodala posestvo, ki sta ga nedavno podedovala po stricu. Vse bolj jasno postaja, da je njun zakon v krizi. Alexander je hladen in sarkastičen, Katherine občutljiva in kritična. Medtem ko ona obiskuje muzeje in si ogleduje ruševine, on pohajkuje po Capriju in išče avanturo …