zgodba
Piše se leto 1942, Antwerpen je v primežu nacistične okupacije. Wil in Lode, novinca pri mestni policiji, poslušata poveljnikova navodila: stojte ob strani in se ne vmešavajte. Že na svoji prvi nočni patrulji pa naletita na nemškega vojaka, ki jima ukaže, naj ga spremljata pri aretaciji judovske družine …
iz prve roke
»Vse se je začelo s knjigo; svet, ki ga je v njej ustvaril Jeroen, mi je zelo blizu. Njegova interpretacija zgodbe in način, kako obravnava like, se mi zdita izjemno naravna. Pri filmu sva sodelovala kot sorodni duši. Ta projekt je preprosto moral biti najin.
Predvsem sem želel posneti napet film. Takšen, ki gledalca za uro in petdeset minut priklene na rob sedeža. Film, ob katerem se sprašuješ: ‘Kaj bi storil jaz?’
Odgovor na to vprašanje lahko po ogledu sproži burne razprave. Po mojem mnenju zato, ker je mogoče povleči vzporednice z današnjim svetom. Gre za zgodbo, ki spodbuja medgeneracijske pogovore, podobne tistim, ki sem jih imel s svojimi starimi starši: ‘Katero stran ste izbrali med vojno in zakaj?’ Lahko si predstavljam, da nam bodo v prihodnosti podobna vprašanja zastavljali naši otroci in vnuki: v zvezi z okoljsko krizo, z odločitvami, ki jih sprejemamo glede umetne inteligence, in tako naprej. Živimo v razdvojeni družbi, v času, ko je treba odločitve sprejemati hitro, prostora za nianse pa je malo. Mnogi od nas se bomo odzvali tako kot večina naših starih staršev …«
– Tim Mielants
kritike
»Wil je zgodba o tem, kaj nas dela ljudi; z vsemi pomanjkljivostmi in izgovori, ki sodijo zraven. Film je strašljiv kot ogledalo, ki ničesar ne prikriva; pretresljiv in konfrontacijski. Stran lahko gledate le na lastno odgovornost.«
– Ruben Aerts, De Standaard
»Wilova razmišljanja o strahopetnosti in nemožnosti junaštva, ki jim knjiga namenja veliko prostora, Mielants in soscenarist Carl Joos v glavnem izpustita. Olyslaegersov obsežni roman, napisan kot tok zavesti, predelata v napet vojni triler. Že v prvih minutah vpeljeta zaplet, ki likom – in gledalcem – nastavi nož na grlo. Za filozofiranje skoraj ni časa. Pa vendar ta dih jemajoča priredba nikoli ne pozabi na bistvo knjige. Mojstrovina.«
– Lieven Trio, De Morgen
»Bili ste opozorjeni: med filmom boste hrepeneli po komični sprostitvi in žarku upanja, a vse, kar vam bo Mielants ponudil, bosta utesnjujoča tema in neusmiljen realizem. /…/ Scenaristično bi bil Wil lahko še nekoliko bolj izpopolnjen, toda v čisto filmskem smislu ostaja vrhunski do zadnje sekunde /…/.«
– Erik Stockman, Humo
Jeroen Olyslaegers, rojen leta 1967, je flamski avtor romanov in dram ter kolumnist. Živi v Antwerpnu, na ulici Kruikstraat, kjer je lokalna policija nekega poletja 1942 nacistom pomagala pri deportaciji Judov. O knjigi Wil:
»Briljantna, nelagodna študija moralnih kompromisov, ki jih moramo sprejeti, da bi lahko živeli z zlom. Fikcijski zgodovinski roman leta.«
– The Times
V okviru tridesete obletnice diplomatskega sodelovanja med Flandrijo in Slovenijo (april 2024). V sodelovanju z diplomatskim predstavništvom Flandrije v Avstriji, na Češkem, Madžarskem, v Sloveniji in na Slovaškem.