zgodba
V zadnjem, jubilejnem filmu o Jamesu Bondu, ki ga je – zvest tako tradiciji franšize kot lastni avtorski viziji – zrežiral oskarjevec Sam Mendes (Lepota po ameriško), se slavni tajni agent vrača k svojim koreninam. Skyfall je podrl vse mednarodne rekorde gledanosti, prejel kopico prestižnih priznanj (med drugim nagrado BAFTA za najboljši britanski film) in bil razglašen za enega najboljših Bondov vseh časov.
kritike
»Skyfall je drugačna bondiada, mračnejša, skoraj introspektivna. Morda celo najboljša doslej. In morda snovalce prihodnjega Bonda še nikoli ni čakala tako težka naloga.«
– Denis Valič, Pogledi
»’Ste mogoče pričakovali eksplodirajoče pero?’ se agentu 007 – in nam – posmehne od Bonda (pomenljivo) vsaj eno generacijo mlajši intendant Q. ‘Takih stvari ne počnemo več.’ In Skyfall se v resnici zdi kot zadnja faza dekonstrukcije, ki je Bonda razstavila in mu nato zgradila temelje za prihodnjih 50 let. /…/ Sam Mendes se na prvi pogled sicer zdi kot nenavadna izbira režiserja za prevzem vajeti franšize (spomnimo se samo Krožne ceste, ki jo je zaznamovala odsotnost kakršnega koli dogajanja, kaj šele eksplozij), a zdi se, da je ravno prvi Bondov ‘artrežiser’ – podobno kot je Christopher Nolan naredil z Batmanom – celotno sago iz njenih dozdajšnjih okvirjev prenesel na raven, na kateri se da Skyfall mirno primerjati s katerim koli drugim filmom in ne le z vsemi predhodnimi bondijadami ali akcijskim žanrom.«
– Ana Jurc, MMC RTV SLO
»James Bond je z večdesetletno zamudo srečal svoj postmodernizem. Nekdo od scenaristov je očitno ugotovil, da je, ko je avtentičnost izčrpana in zgodovina končana, vse, kar lahko storimo, da se zavemo svojega položaja in se dvignemo nadenj z metapripovedjo. Ne samo Bond, vsa mašinerija, ki ji pripada, vsa obveščevalna z gospo šefico na čelu, se je zavedla, da je svet v svojem neskončnem teku od modernega k modernejšemu začel pripovedovati druge zgodbe, zgodbe, v katerih za vohunstvo ni prostora, zgodbe, v katerih so odveč. Zato je Skyfall film o odpisanih in zato je verjetno najboljši Bond do zdaj.«
– Katja Perat, airBeletrina
»Nova bondiada Skyfall se začne z eno najbolj elegantnih in razburljivih akcijskih sekvenc zadnjega časa. /…/ Skyfall nas spomni, kaj Bond pravzaprav je in je v bistvu vedno bil. To je Bond brez iluzij. Kar je v redu. Saj nismo več otroci.«
– Andrej Gustinčič, Dnevnikov Objektiv
»Filmi o agentu 007 so mi všeč, četudi bi bili slabi. Na srečo je tale odličen.«
– Marko Naberšnik, ‘Najboljši filmi leta 2012’, Planet Siol
»To je Bond, kakršnega še niste videli. /…/ Državljan Kane ima svoj Rosebud. Bond ima svoj Skyfall. /…/ Z eno besedo: uau.«
– Peter Travers, Rolling Stone
»Skyfall, osvežujoče drugačen od prvih dvajsetih filmov, pa vendar popolnoma v skladu s temeljnimi načeli franšize, nadaljuje z ekonomičnim pristopom, vpeljanim v Casino Royale, in zaključuje Bondovo preobrazbo iz cmok-cmok-bum-bum akcijske figure v polno razvit lik.«
– Peter Debruge, Variety
»Mendes nam je na moje veselje dal Bonda s pretečenim rokom trajanja v službi umirajočega imperija. M se je nepričakovano izkazala za najboljše Bondovo dekle vseh časov.«
– Kate Muir, ‘Najboljši filmi leta 2012’, Sight & Sound
»Skyfall na sijajen način ponovno iznajde 007 v enem najboljših Bondov vseh časov. To je polnokrven, radosten in inteligenten poklon priljubljeni kulturni ikoni /…/. Ne vem, kaj sem pričakoval od Bonda št. 23, a vsekakor ne tako poživljajoče izkušnje. /…/ To je čisto nov Bond, narejen z ljubeznijo in spoštovanjem do starega Bonda. /…/ Tako kot je Christopher Nolan z Vitezom teme ponovno vdahnil življenje filmom o Batmanu, imamo tokrat pred sabo Bonda, ki se je dvignil, otresel prahu, znova postavil na noge in je pripravljen za naslednjih 50 let.«
– Roger Ebert, Chicago Sun-Times
»Skyfall ima vse, kar si lahko želite od Bonda 21. stoletja.«
– Kim Newman, Empire
»Že dolgo me ni kak blockbuster tako zabaval in navduševal – ne glede na petdesetletnico je resnično zadel v polno. Ker je duhovit, ker obrača vzorce na glavo in ker hkrati priznava filmsko zgodovino in predhodne ustvarjalce. /…/ V Skyfallu Bond ni več superjunak, ampak moški z vsemi napakami. Snel je masko in se pokazal za ranljivega. Je zbit in iz forme, nesposoben za spopad v cyber vojni. A po drugi strani – za svojo dejavnost ima na razpolago samo orodje stare šole, pištolo in oddajnik. Vse, kar v resnici potrebuje.«
– Matevž Luzar, Ekran