Danes je blagajna odprta od 09:00 do 21:20 (za danes zaprto).

Okus riža z zelenim čajem Ochazuke no aji

Yasujirō Ozu / Japonska / 1952 / 115 min / japonščina

Redko predvajani dragulj enega največjih režiserjev vseh časov, nastal v njegovem najbolj hvaljenem poznem obdobju. S humorjem in satiro začinjeni portret nesrečno poročenega para v povojnem Tokiu, posnet v Ozujevem značilnem pretanjenem slogu. Digitalno restavrirana različica.

igrajo Shin Saburi, Michiyo Kogure, Koji Tsuruta, Chishu Ryu, Chikage Awashima

IMDb

Fotografije

zgodba
Taeko in Mokichi sta tokijski par srednjih let, ki živi v dogovorjenem zakonu. Ona je prefinjena, urbana ženska, on pa pisarniški uslužbenec iz malega mesta. Ker Taeko moža nikoli ni zares ljubila, se počuti zdolgočaseno in osamljeno. Mokichi, ki večino časa preživi v službi, skrivaj čuti enako. Njuna nečakinja Setsuko je medtem trdno odločena, da ne bo pristala na poroko z mladeničem, ki sta ji ga izbrala starša …

kritike
»Film, ki je brez zapleta – morda bolj kot katerokoli drugo Ozujevo delo –, je občinstvo začaral z nenavadno globokim prikazom likov, oživljenih na način, kakršnemu smo na platnu redko priča.«
– Donald Richie, 1963

»Film /…/ se giblje med satiro in širokosrčno komedijo, ki glavnim likom ne glede na njihove napake nameni trenutke topline in dostojanstva. Ozu tankočutno pričara pripovedne vzporednice in opozori na razkol med moško in žensko kulturo. Težavnosti zakona podeli ustrezno težo, vendar zvezo rešujeta ljubeznivost in nežnost /…/.«
– David Bordwell, 2019

»Izvrstni Ozujev film se začne v lahkotnem tonu z ženskami, ki se zlažejo svojim možem in gredo na pijačo v zdravilišče, nato pa se postopoma obarva temačno s prikazom zakonske krize, v kateri se znajdeta ena od žensk in njen redkobesedni mož. To je študija slabosti in prednosti dogovorjenega zakona, razmislek, kaj pomeni prevara, umirjen poklon ponovno vzplamteli ljubezni (skoraj bi ga lahko označili za Ozujevo Potovanje v Italijo), hkrati pa tudi eden režiserjevih najbolj ‘dinamičnih’ filmov /…/. Zelo smešno in zelo ganljivo.«
– Geoff Andrew, Time Out, 2012

»Ta portret zakonskega življenja v obdobju srednjih let je slastno začinjen s skrivnostjo in melanholijo /…/ Okus riža z zelenim čajem je sentimentalna komedija /…/ s kančkom žalosti in jeze ter – kot je pri Ozuju pogosto – srce parajoče prikritimi namigi, da vpleteni še niso preboleli druge svetovne vojne. /…/ Kako nenavaden, žalosten in prisrčen film!«
– Peter Bradshaw, The Guardian, 2020

»Na trenutke /…/ deluje skoraj kot zakonska komedija. Nobena prava japonska zakonska komedija pa ne bi v svoj klimaktični prizor sprave, postavljen v kuhinjo, ki jo žena odkriva prvič, vključila podobe, zabeležene le s kotičkom kamerinega očesa: pločevinke olja Wesson.«
– Vincent Canby, The New York Times, 1973

»V filmu /…/ izginejo zunanji dogodki in dramatični dejavniki, kot sta vojna ali ločitev. Vpeljava motiva riža z zelenim čajem ni povezana z nobenim ‘velikim trenutkom’. Nič se ne dogaja, nič se ne zgodi, razen da opazujemo moškega z vidika ženske, žensko pa z vidika nekoga, ki od para ne zahteva ‘zgodb’ ali ‘dogodkov’, pač pa le to, da obstaja v rutini in veličini, kakršni lahko premore le človeški obstoj. /…/ V Okusu riža z zelenim čajem smo priča najbolj skrajni prečiščenosti, zaradi katere je neki kritik izjavil, da je Bresson ob Ozuju videti kot baročni režiser.«
– João Bénard da Costa, Escritos sobre Cinema

sreda, 17. 05. 2023

Balada o Narayami - prva od štirih japonskih klasik v Kinodvoru

Z Balado o Narayami Shoheia Imamure smo na dan pričetka filmskega festivala v Cannesu, kjer je film pred 40 leti prejel zlato palmo, pričeli cikel štirih japonskih klasik – poleg dveh Imamurinih filmov še dveh filmov Yasujira Ozuja – ki bodo na ogled do konca poletja.

nedelja, 30. 04. 2023

Dvakrat Imamura, dvakrat Ozu

Od maja do septembra si boste lahko v Kinodvoru ogledali štiri japonske klasike. V maju bosta na sporedu Balada o Narayami in Globoka hrepenenja bogov, dvema filmoma Shoheia Imamure pa bosta konec poletja sledila še dva filma Yasujira Ozuja – Okus riža z zelenim čajem in Potovanje v Tokio. Projekt sta podprla Japonska fundacija iz Tokia (The Japan Foundation) in Veleposlaništvo Japonske v Ljubljani. Projekcije smo pripravili v okviru praznovanj stoletnice kina na Kolodvorski, dvajsete obletnice art kina in petnajste obletnice mestnega kina.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

LIFFe / Kralji in kraljice

Žetev Harvest

Athina Rachel Tsangari

nedelja, 24. 11. 2024 / 11:00 / Dvorana

Adaptacija istoimenskega romana pisatelja Jima Chacea o angleški vasici, kjer prihod družbenega napredka vnese nemir med tamkajšnje prebivalstvo.

Bojevita kraljica noči Bojevita kraljica noči

Matej Vranič

nedelja, 24. 11. 2024 / 11:30 / Mala dvorana

Dinamična naravoslovno-raziskovalna zgodba o skrivnostnem življenju ene največjih evropskih sov – sove kozače.

LIFFe / Kinobalon na LIFFu

Uganka ognja Riddle of Fire

Weston Razooli

nedelja, 24. 11. 2024 / 14:30 / Dvorana

Duhovit, nenavaden, na 16-milimetrski filmski trak posnet film, v katerem tri otroke med iskanjem popolnega recepta za borovničevo pito pot zanese na gozdno odisejado, kjer srečajo sekto divjih lovcev, deklico z vilinskimi darovi in vrsto drugih nenavadnih likov.