iz prve roke
»Vse od izida knjige sem si želel po njej posneti film /…/ Balada o Narayami ni mogla biti preprosta fantazija. Odločen sem bil zanikati psevdohumanizem, ki je bil povojni trend, ter popolnoma realistično in nazorno prikazati trdo delo in seks.«
– Shohei Imamura
kritike
»Način, kako se Orin loti opravil, medtem ko se mirno pripravlja na lastno smrt, preraste v zgodbo o njeni osebni izpolnitvi, kakršni smo v filmih le redko priča. Družba, v kateri živi, je v večini pogledov nasprotje naše. Imamura svojo vizijo uresniči s šokantnim humorjem in neposrednostjo, nato pa nas izzove, da presodimo, ali je ta izmišljena skupnost bolj ali manj humana od naše. Navdušujoče.«
– Tony Rayns, Time Out
»Balada o Narayami je osvojila glavno nagrado v Cannesu, vendar to ni tiste vrste film, ki bi postal uspešnica, celo v krogih umetniškega filma ne. Preveč je introspektiven, preveč brezbrižen spričo krutosti, preveč ‘japonski’. A ravno zato je še toliko bolj vznemirljiv.«
– Roger Ebert
»Film je s svojo prostaškostjo, slavljenjem seksa in preživetja ter nesentimentalnim pogledom na naravo (tako človeško kot nečloveško) značilen za Imamuro, toda zadnja sekvenca prinaša novo vrsto šoka. Balada o Narayami je režiserjeva mojstrovina.«
– Nelson Kim, Senses of Cinema
»Balada o Narayami pokaže neusmiljeno, nasilno, kafkovsko, distopično srce tradicionalnih skupnosti, ki vse tisto, kar bi lahko delovalo progresivno (v tem primeru evtanazijo), prelevijo v represivni, evgenični, fašistoidni akt. ZELO ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina