zgodba
Tom Ripley je uglajen in bister mladenič, ki verjame, da je »bolje biti lažni nekdo kot pristni nihče«. Priložnost potrka na vrata, ko ga ameriški magnat Greenleaf pošlje v Italijo, da bi pripeljal nazaj njegovega razvajenega playboyskega sina Dickieja. A čedni mladenič in njegov brezskrbni življenjski slog Ripleyja kmalu povsem prevzameta …
iz prve roke
»Zdi se, da je Ripleyjeva osebnost zaznamovala skoraj vsak lik, ki ga je pisateljica kdaj ustvarila. Tudi sama je dejala, da je imela občutek, kot da bi Ripley sam napisal svoj roman. In ko je našla njegovo senzibilnost, se ji ni nikoli več odrekla. /…/ Zgodba me je vedno spominjala na pravljico o Pepelki. /…/ Zanimive so se mi zdele tudi vzporednice z drugimi leposlovnimi liki, na primer s Tujcem Alberta Camusa ali Macbethom – gre za pripoved o človeku, ki postane žrtev lastnih ambicij in se mora soočiti s posledicami svojih dejanj. /…/ V zgodbi je tudi nekaj Kajna in Abela, saj pripoveduje o ljubljenem in neljubljenem bratu; o zavisti in hrepenenju, ki ju en brat čuti do drugega; ter o posledicah te strupene ljubezni.«
– Anthony Minghella
kritike
»Anthony Minghella dokazuje, da njegov oskarjevski triumf ni bil naključje. Njegovo hipnotično, čutno priredbo zgodbe o fascinantno zahrbtnem morilcu /…/ zaznamuje prav tista vrsta kompleksne očarljivosti, zaradi katere je bil Angleški pacient tako privlačen. /…/ Nadarjeni gospod Ripley ponuja diabolično iznajdljiva presenečenja, kamorkoli se ozreš.«
– Janet Maslin, The New York Times, 1999
»Najbolj inteligenten triler, kar smo jih lahko videli v letošnjem letu.«
– Roger Ebert, Chicago Sun-Times, 1999
»Minghella je ustvaril zapeljiv, inteligenten in vizualno domišljen film o skrajnih nevarnostih razredne zavisti in seksualne panike.«
– Lisa Schwarzbaum, Entertainment Weekly, 1999