Danes je blagajna odprta od 16:30 do 21:00 (odpre se čez 12:09).

Vodne lilije Naissance des pieuvres

Céline Sciamma / Francija / 2006 / 80 min / francoščina

Prvenec mlade francoske režiserke je intimna lirična pripoved o treh najstniških dekletih, ki svojo prvo ljubezen doživljajo na zelo različne načine.

režija Céline Sciamma, scenarij Céline Sciamma, fotografija Crystel Fournier, montaža Julien Lacheray, glasba Para One, produkcija Jérôme Dopffer, Bénédicte Couvreur, igrajo Pauline Acquart, Louise Blachère, Adèle Haenel, Warren Jacquin

festivali, nagrade Svetovna premiera v sekciji Posebni pogled – Cannes 2007. Nagrada Louis Delluc 2007 za najboljši prvenec. Nagrada mlade žirije – festival romantičnega filma Cabourg 2007. Nagrada mlade nemško-francoske žirije – festival frankofonskega filma Tübingen-Stuttgart 2007. Nominacije za nagrado cezar 2008 za najboljši prvenec in najbolj obetavno igralko (Louise Blachère in Adèle Haenel). Torino 2007. Rotterdam 2008. Festival New Directors/New Films – Lincoln Center, New York 2008.

zgodba
Dolgo, vroče poletje v predmestju Pariza. Petnajstletna Marie preganja dolgčas v lokalnem bazenu, kjer jo prevzame lepota in zrelost zvezde sinhronega plavanja, Floriane. Medtem ko si njena debelušna prijateljica Anne na lasten način prizadeva pritegniti pozornost svoje simpatije, se v vlažnih hodnikih in slačilnicah pred tiho in zadržano Marie razkrije povsem nov svet ljubezni in poželenja.

Prvenec mlade francoske režiserke je intimna lirična pripoved o treh najstniških dekletih, ki svojo prvo ljubezen doživljajo na zelo različne načine.

iz prve roke
»Vsa čustva, ki jih opisujem v filmu, so moji spomini. /…/ A v resnici sem se hotela izogniti nostalgiji in posneti film, ki bi se dogajal v sedanjosti. O svojem filmu razmišljam kot o filmu za želodec; gre za občutja, ki preraščajo v čustva. To ni pogled odraslega na najstništvo. S filmom sem hotela ponovno doživeti ta leta. /…/ Eden največjih navdihov mi je bila Ameriška pita; iz filma sem vzela arhetipe in se poigrala z žanrom. /…/ Odrasla sem v osemdesetih, ko so nastajali številni inteligentni popcorn filmi režiserjev, kot so John Hughes, Robert Zemeckis in Steven Spielberg. Vsi so vplivali name. /…/ Zelo rada imam filme Larryja Clarka, Gusa Van Santa in Gregga Arakija, ki se vrtijo okrog najstniških let. Ogromno je tudi odličnih literarnih del in stripov na to temo: Bret Easton Ellis, Charles Burns … /…/ Sinhronizirane plavalke so kot vojaki, preoblečeni v punčke. /…/ Gre za pretvarjanje; skrivanje bolečin in žrtvovanj, ki jih morajo prestati, da bi bile uradno graciozne. Oba elementa sta tudi sestavni del običajnega najstništva.«
– Céline Sciamma, režiserka in scenaristka

portret avtorice
Céline Sciamma se je rodila leta 1978 v pariškem predmestju Cergy-Pontoise. Na univerzi Nanterre je magistrirala iz francoske književnosti in na filmski šoli La Fémis diplomirala iz scenaristike. Na mednarodno filmsko sceno se je prebila že s prvencem Vodne lilije. Leta 2011 smo si v LIFFovi sekciji perspektive lahko ogledali avtoričin drugi celovečerec Pobalinka (Tomboy), še eno tenkočutno pripoved o tegobah odraščanja in porajajočem se vprašanju spolne identitete. 

kritike
»Céline Sciamma je za glavni kraj dogajanja izbrala bazen in žensko slačilnico, kajti kje drugje smo bolj izpostavljeni neposrednemu soočanju z lastno spolno željo, lastnimi telesnimi atributi in pogledu drugega kot na bazenu. /…/ Junakinje filma so izbrane tako, da vsaka izmed njih predstavlja specifično breme (in bolečino), ki ji jo nalaga pogled Drugega: Anna je predebela in v očeh fantov neprivlačna; Marie je premalo fizično razvita in lezbijka, Floriane pa prelepa in nenehni objekt poželenja drugih, ki pušča malo prostora za njo samo. Film tako prikazuje težavno najstniško obdobje prve ljubezni in prve spolne izkušnje, v katerem za travmatične izkušnje pogosto niso toliko krivi drugi, ampak najstniki sami, ki se pod vplivom družbenih pričakovanj zapletajo v lastne predsodke, dvome in želje in napačna predvidevanja, kaj drugi želi oz. česa ne želi. Vsaka od junakinj tako predstavlja vsaj del tega, kar smo vsi tako ali drugače doživeli v času svojega odraščanja. Ocena: 5«
– Katarina Majerhold, Narobe 

»Film nas s svojo zgodbo o odraščanju, subtilnim humorjem in spretnostjo, s katero z enako mero elegance zajame tako razpoloženje kot dramo, spomni na druge izjemne prvence, kot sta Pokaži mi ljubezen Lukasa Moodyssona in Deviški samomori Sofie Coppola.«
– Sukhdev Sandhu, The Daily Telegraph

»Odlično zajeto, boleče bistvo najstniške tesnobnosti v duhu Esther Williams. /…/ Pronicljiv in osupljivo samozavesten festivalski biser, ki prekipeva od talentov. /…/ Poglobljeno videnje dekliških spolnih ritualov, kakršnega na velikem platnu redko uzremo.«
– Lise Neselsson, Variety

»Ultimativna spolna in politična nekorektnost, ki si jo nemara lahko dovoli le ženska režiserka /…/ Céline Sciamma je ustvarila izjemno eleganten film, iz svojih igralcev je izvabila sijajen nastop, fotografija Crystel Fournier je čudovita, in ganljiva avtobiografska nota, ki jo film nakazuje, ostane v spominu.«
– Peter Bradshaw, The Guardian 

»Vodne lilije – ali bolje Rojstvo hobotnic – so prvenec režiserke Céline Sciamma, ki je imela ob nastanku filma komaj 26 let. To so dobra leta za obujanje spominov na najstniška doživetja – še pred okorelostjo, ki pride z oddaljenostjo, sentimentalnostjo in nostalgijo. Njen pogled je svež in njen nadzor je zrel. Močna kombinacija.«
– Mick LaSalle, San Francisco Chronicle 

»Kompleksno tematiko prebujajoče se najstniške spolnosti Céline Schiamma spretno razvije v tih film, ki se predaja ležernim posnetkom, raziskovanju teles in zasanjani glasbi, ne da bi bil pri tem za trenutek nezmeren. /…/ Osvežujoč in prodoren film mlade režiserke; izkaže se kot avtorica, ki absolutno obvlada edinstveno snov.«
Time Out

Pauline

Kratki film režiserke Céline Sciamma (Pobalinka, Portret mladenke v ognju), posnet v okviru kampanje “Pet filmov proti homofobiji”, je osebna izpoved lezbičnega dekleta o odraščanju v dušečem okolju francoskega podeželja.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Anora Anora

Sean Baker

sreda, 27. 11. 2024 / 17:30 / Dvorana

Dobitnica letošnje zlate palme je svojevrstna pravljica o Pepelki, sodobna screwball komedija, v kateri se Sean Baker (Projekt Florida) na odkrit in neposreden način loteva tem seksa, ljubezni, denarja in moči.

Premiera

Megalopolis Megalopolis

Francis Ford Coppola

sreda, 27. 11. 2024 / 20:30 / Dvorana

Film, o katerem je Francis Ford Coppola sanjal štiri desetletja, je vizualno razkošen in intelektualno ambiciozen rimski ep, postavljen v domišljijsko verzijo sodobne Amerike. Zgodba o ljubezni, času, ustvarjalnosti in krhkosti imperijev.

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

sreda, 27. 11. 2024 / 21:00 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.