zgodba
Skupina superjunakov, ki se proti zlobnežem bori s pomočjo negativne energije tobaka, se po divji bitki z želvo velikanko odpravi na obvezen enotedenski team building, da bi okrepili ekipnega duha, preden se vrnejo reševat svet …
iz prve roke
»Ko sem se lotil pisanja komedije, polne referenc na preteklost (Power Rangers, Creepshow, Uchu kara no messeji: Ginga taisen, Noč čarovnic …), s preprostim in plemenitim ciljem zabavati občinstvo v teh sivih časih, si nisem mislil, da bom na poti našel toliko globine in resnice … Film Kajenje povzroča kašelj je pod lažnim videzom parodične farse med vsemi mojimi deli pravzaprav najbolj povezan z resničnim svetom – in sam sem prvi, ki je presenečen. Ne da bi se tega zavedal, so se obdobje, v katerem živimo, in njegovi najbolj dramatični izzivi prikradli med vrstice mojih dialogov; kot da se ne moremo več pretvarjati, da ne opazimo krize, ki jo doživlja naš planet; kot da bi bilo danes nemogoče posneti film – tudi smešen –, ki ne bi odražal tistega, kar doživlja človeštvo. A na srečo gledalcev bo film Kajenje povzroča kašelj z veseljem opravljal svojo funkcijo nepomembne zabave, ne da bi vsiljeval kakršenkoli diskurz ali moralo. Kdor želi pozabiti na skrbi in se dobro nasmejati, verjetno ne bo videl nič drugega kot ogenj. Ogenj dotične cigarete.«
– Quentin Dupieux
kritike
»Česa takšnega so sposobni le Francozi in temu bebcu med auteurji se znova posreči. Briljantni igralski nastopi in trapasti dialogi ustvarijo superherojski film za idiote, ki pusti za sabo vse dolgočasne hollywoodske blockbusterje.«
– John Waters, Najboljši filmi leta 2022, Artforum
»Če sem iskren, nisem ravno prepričan, o čem za vraga pravzaprav govori Kajenje povzroča kašelj. Nekaj o okolju? Javnem zdravju? Človeškem obupu? Ni povsem jasno, vendar v resnici ni pomembno. Najnovejši film Quentina Dupieuxa, ljubljenca festivalskih krogov po zaslugi nenavadnih in čudovitih del, kot sta Guma (Rubber, 2010) in Narobe svet (Wrong, 2012), je več kot zabaven. Film je neprekinjen tok absurdnih zgodb in humorja, ki vam bo dal misliti, še bolj pa vas bo nasmejal.«
– Germain Lussier, Gizmodo
»Komedija, ki jo je ustvaril kot poklon starim superjunaškim serijam in filmom, predvsem konec, pa kljub avtorjevemu preprostemu in plemenitemu cilju zabavati občinstvo v teh sivih časih, izzveni tudi nekoliko družbeno kritično. Pod površino absurdnosti se namreč skrivajo tudi resnejše teme, ki nam nastavljajo ogledalo in vabijo k aktivni presoji našega individualizma ter skrbi za naš planet. Vse seveda skozi prizmo izrazito specifičnega Dupieuxjevega francoskega črnega humorja. Kajenje povzroča kašelj je film, ki si ga, kot vse ostale celovečerce Quentina Dupieuxa, moramo ogledati brez predsodkov in brez pričakovanj, zgolj z željo po izkustvu popolnega absurda, kjer brez glave stvari in dogodki tečejo po nekem samosvojem redu, onkraj naše logične perspektive. Edino resnično v filmu je tako pravzaprav svarilo, da kajenje povzroča kašelj.«
– Gaja Pöschl, RA Slovenija