zgodba
Claé in Bruô sta tajna agenta sovražnih Kraljestev Sonca in Lune. Pošljejo ju na ozemlje pod nadzorom Velikanov, kjer se lahko vsak hip razdivja strašna vojna. V Začaranem gozdu sredi pozabljenih ruševin, piramid, plinastih gora in puščav lebdečih kamnin vsak zase odkrijeta, da sta na isti misiji: rešiti svoji kraljestvi pred strašnimi velikani, ki so obkrožili njihov gozd. Preseči morata razlike in združiti moči v iskanju skrivnostnih bitij, ki poznajo pot do miru.
Režiser filma je Alê Abreu, avtor nagrajenega celovečerca Deček in svet.
“Film smo sprva naslovili Popotnika začaranega gozda, a smo med ustvarjanjem začutili, da kliče po drugačnem naslovu.
‘Perlimps’ je kot ime za bitja, ki jih iščeta protagonista, predlagal Luiz Bolognesi (eden od producentov), izhaja pa iz besede pirilampos (kresničke po portugalsko). Ime je kratko, preprosto in domiselno, zato se mi je zdelo, da bi morali tako nasloviti tudi film.
Glavna lika sta tajna agenta sovražnih kraljestev, med katerima divja vojna. Prihajata iz nasprotujočih si svetov, iz zelo različnih kultur, iz konflikta, ki se vleče že sto let. Mislim, da mi je to uspelo navezati na politične napetosti v Braziliji (in svetu), ki iz dneva v dan naraščajo.
Claé in Bruô morata spoznati, da jima bodo dialog, empatija in premagovanje razlik dali moč, ki jo iščeta.
Med pomembnimi, morda celo ključnimi vidiki govorice tega filma je njegova barvna paleta. Perlimps vstopijo v gozd kot žarek svetlobe. To idejo sem izrazil tako, da sem film prežel s spektrom barv in v enem prizoru uporabil celotni barvni krog. Tak pogled me v hipu ponese v svetel, popolnoma svoboden svet otroštva.”
– Alê Abreu
“Film po devetih letih nastajanja vstopa v sedanji prostor in čas z aktualnim alegoričnim pogledom na stanje našega sveta, predvsem podnebno krizo in oborožene konflikte, zato je odličen pripomoček za seznanjanje otrok s temi velikimi vprašanji. Kar se na prvi pogled zdi kot preprosta narativna pustolovščina, primerna tudi za najmlajše gledalce, nenadoma ponudi več plasti pomenov in globok filozofski pogled na skrbništvo, nepremagljive zidove med konfliktnimi ideologijami ter odraščanje in iskanje lastnega glasu.”
– Nic Marshall