zgodba
Socialno zavrt študent se nekega večera sporeče s svojim dekletom, ki zoprnega, egocentričnega obsedenca z računalniki takoj tudi pusti. Mladenič iz maščevanja punco najprej popljuva na svojem spletnem dnevniku, nato pa še isto noč okajen ustvari spletno stran, ki namiguje, da so vse študentke vlačuge, in obiskovalce vabi, naj ocenjujejo njihov videz. Nepričakovana priljubljenost spletne strani porodi idejo o nečem večjem, mnogo večjem. Poleg neuslišane ljubezni fanta kmalu začnejo pestiti povsem nove težave, povezane z etiko poslovanja, načeli prijateljstva in delitvijo milijonov dolarjev.
Napeta mešanica med sodno dramo, neavtorizirano biografijo, tehnološkim trilerjem, zgodbo o prijateljstvu in študentsko romanco razkriva ozadje nastanka enega najbolj odmevnih in finančno donosnih internetnih fenomenov novega tisočletja: Facebooka.
iz prve roke
»Fascinirali so me ljudje, zgodba, prizorišče dogajanja, naposled pa še ideja poslovne etike in morale stare šole (kakršno zastopa Harvard) v informacijski dobi. Pri snemanju me je vodilo prepričanje, da moraš imeti dober občutek za ljudi, o katerih pripoveduješ, in za svet, ki jih obdaja. Filma ne bi posnel, če bi ne čutil velikega spoštovanja, tudi občudovanja do resničnih ljudi, o katerih govori moj film.« David Fincher
kritike
»Fincherjevo Socialno omrežje – film o malem fantu, ki postane »naključni milijarder«, film o spletni dobi, film o digitalni generaciji, film o novi družabnosti, novi identiteti in paralelni intimnosti, film o razrednem boju v novi ekonomiji, film o mulcih, ki drug drugega tožijo za milijardne zneske, film o moči popkulture, film o spektakularnosti trenutka, film o koncu zasebnosti (‘Zasebno življenje je relikt preteklosti’) – je strukturirano kot Fincherjev Zodiak, le da Facebook ni serijski morilec, ampak serijski prijatelj, čigar prstne odtise skuša ‘detektirati’ sodišče, toda Fincher ne pušča nobenega dvoma, da je Zuckerberg Facebook ustvaril zato, da bi svoji punci povedal, da bi zanjo premaknil svet – in da bi lahko postal njen prijatelj. ZELO ZA«
Marcel Štefančič, jr, Mladina
»Je Holivud končno dobil v roke perfekten popularen produkt, v katerega promocijo ni treba pretirano vlagati, ki že na začetku zagotavlja orjaško odjemalsko bazo in ki je tako aktualen, da se akademska srenja nanj še ni utegnila konkretno odzvati? Se pol milijarde zasvojencev z najpopularnejšim spletnim srečevališčem lahko moti? Je ta masa sposobna zavzeti distanco do svojega guruja, harvardskega študenta, ki je v rosnih dvajsetih postal najmlajši dolarski milijarder, v procesu poteptal nekaj prijateljskih zvez, obrnil nekaj strateških partnerjev ter vse zasluge za uspeh in edinstvenost svetovne socialne mreže bolj ali manj pripisal sebi?«
Simon Popek, Delo