IKARJEV LET / LE VOL D’ICARE
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1974, 35mm, 3′
Pointilistična glasbena ilustracija mita o Ikarju, ki je želel oponašati ptice, dokler se mu niso zaradi sonca stopila krila.
PERSPEKTIVE / PERSPECTIVES
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1975, 35mm, 1’30
Postavitev človekove hoje v perspektivo. Zorni koti zahtevajo od gledalca stalno spreminjanje perspektive. Izgublja se v geometriji, naslikani z močnimi potegi čopiča.
OFSAJD / HORS-JEU
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1977, 35mm, 6′,
Opis igre, v kateri eno izmed moštev spreminja pravila v svojo korist. Film naniza različne športe. Igralci, katerih podobe so naslikane, kot bi jih obsijala nizka svetloba, prehajajo med disciplinami skozi postopne preobrazbe.
ZAMAKNJENJE FRANK N. STEINA / LE RAVISSEMENT DE FRANK N. STEIN
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1982, 35mm, 9’30
Počasna gradnja podobe ob ritmu korakov končno pripelje do srečanja pošasti in njegove zaročenke. Gledalec je prek subjektivnega pogleda postavljen v vlogo kreature, s katero potuje skozi sobane, polne predmetov in bitij, dokler ne prispe pred obličje svoje drage in ta v grozi zakriči.
78 STOLPOV / 78 TOURS
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1985, 35mm, 4′
Izmenična uporaba subjektivnega snemanja in statične kamere po ritmu harmonike prikliče kratko zgodbo o toku časa. Celoten film temelji na grafičnem konceptu krogov in obročev. Od skodelice kave do otroških igric in spiralnih stopnišč. V skladu s splošno estetiko filma se vrti tudi sama kamera.
NAKOUNINE
Georges Schwizgebel (Télévision Suisse Romande)
Švica, 1986, 16mm (BetaSP), 6′
Kolesarsko popotovanje po ulicah Šanghaja med zimo in poletjem ter med centrom in predmestjem. Nekaj diskretnih animacij oživlja statične podobe s pomočjo dodajanja celuloida na fotografije neposredno pod kamero.
PREDMET SLIKE / LE SUJET DU TABLEAU
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1989, 35mm, 6’10
Po zaslugi slikarja, starec ponovno odkrije svojo mladost. Gre za adaptacijo mita o Faustu, v kateri vražji slikar vodi protagonista in z njim manipulira. Film hkratno uporablja tehnike neposrednega slikanja pred kamero, slikanja na celuloidni trak (Schwizgeblova običajna tehnika) in animacije na magnetni papir.
POT V BREZNO / LA COURSE À L’ABÎME
Georges Schwizgebel (Studio GDS)
Švica, 1992, 35mm, 4’30
V povprečnem intervalu šestih sekund animirana slika upodobi delček opere. Avtor si je zamislil način, kako narediti razmeroma dolg film z uporabo pičlih 144 risb. Teh 144 ogromnih slik na celuloidu vidimo le delno, prek gibanja kamere, ki v spiralah potuje od robov do središča slike in postopno razkriva ozadje, dokler ne odkrije umetnine v celoti.
LETO DAMJAKA / L’ANNÉE DU DAIM
Georges Schwizgebel (Télévision Suisse Romande/La sept Arte)
Švica, Francija, 1995, 35mm, 5’15
Tragična zgodba mladega damjaka, ki ga zavede varljivi videz. Vizualen, izjemno izpoveden in dodelan film črpa iz razpoloženjske motivike štirih letnih časov, ki sovpadajo s štirimi glasbenimi ritmi. Film je narejen s slikanjem na acetatni filmski trak in pastelno animacijo na steklenem papirju.
CIK CAK / ZIG ZAG
Georges Schwizgebel (Galerie Papiers Gras)
Švica, 1996, 35mm, 0’36
Cikcakasto potovanje so navdihnile risbe Rodolpha Töpfferja. Film naj bi bil predvajan s kontinuiranim ponavljanjem, saj sta prva in zadnja slika identični. V celoti je ustvarjen s pastelno tehniko na steklenem papirju.
FUGA / FUGUE
Georges Schwizgebel (Studio GDS/Télévision Suisse Romande)
Švica, 1998, 35mm, 7’12
Dremajoč človek v hotelski sobi se prepusti vdoru spominov, ki predstavljajo pobeg v podobi risbe. Gre za enega najbolj kompleksnih avtorjevih filmov. Zaradi uporabe živih barv, kontrapunkta med prepletenimi slikami, animacije nemogočih geometričnih likov in sodobne glasbene podlage je to eden najboljših in najzanimivejših filmov avtorjevega opusa.
DEKLICA IN OBLAKI / LA JEUNE FILLE ET LES NUAGES
Georges Schwizgebel (Studio GDS/Télévision Suisse Romande/Arte France)
Švica, Francija, 2000, 35mm, 4’30
Posodobljena pravljica o Pepelki, v kateri ta sanja o oblakih, nato pa s princem pobegneta z letalom. Prepletajo se animacije na filmskem traku in steklenem papirju. Podobo avtor animira sočasno pri različnih hitrostih (ozadja, dinamični elementi, liki) glede na zvočno ozadje klavirske glasbe, ki jo izvaja Schwizgebel sam. Gre za domiselno variacijo znane pravljice, s katero se gledalec lahko poistoveti.
ČLOVEK BREZ SENCE / L’HOMME SANS OMBRE
Georges Schwizgebel (Studio GDS/Télévision Suisse Romande/NFB)
Švica, Kanada, 2004, 35mm, 9’35
Mož zamenja senco za bogastvo. Na njegovo razočaranje pa so to le čudežni škornji. Film izkoristi prednosti produkcije Kanadskega filmskega sklada z uporabo bogatih zvočnih učinkov. Schwizgebel ustvari skrivnostno vzdušje s pomočjo enega najdaljših in najlepših uvodnih posnetkov v svoji karieri. Uporaba preobrazb omogoča semantične bližnjice v pripovedovanju zgodbe.
IGRA / JEU
Georges Schwizgebel (Studio GDS/Télévision Suisse Romande/NFB)
Švica, Kanada, 2006, 35mm, 3’50
Od podrobnega uvoda v začetek filma do strogega zapisa besede KONEC film z neprekinjenim tekom, polnim presenečenj, ustvarja čudovito vrtoglavo naglico. Besen dir proti končni negibnosti je metafora sodobnega nemira, ilustracija sveta, ustvarjena s sosledjem oblik, ki se ves čas izkrivljajo v vrteči se in igrivi koreografiji, da bi vedno znova prevarale naše čute.
RETUŠE / RETOUCHES
Georges Schwizgebel (Studio GDS/Télévision Suisse Romande/NFB/Arte)
Švica, Kanada, Francija, 2008, 35mm, 5’35”
Animirane slike spreminjajo druga drugo med ritmom valov in dihanjem spečega dekleta.