zgodba
Marlene (Sandra Hüller, Toni Erdmann) mučijo moraste sanje, ki se zdijo vse preveč resnične. Obsedeno skuša razvozlati njihovo uganko in tako se znajde v mali, idilični vasici Steinbach. A takoj ko se mozaik sestavi, Marlene doživi živčni zlom in pristane v psihiatrični bolnišnici. Da bi odkrila vzrok materine skrivnostne bolezni, pripotuje v vasico njena hčerka Mona.
iz prve roke
“Nočne more me spremljajo že od otroštva. Podzavest nam tako vrača svojo lastno šibkost. Fascinacija in groza se izmenjujeta, tako kot v grozljivki. In tako kot v grozljivki podzavest s svojimi nelagodnimi podobami pronica v budnost – njen najbolj učinkovit prenašalec je strah. Zelo očitno to pokaže rastoči desničarski populizem. /…/ Občutek nemoči, ki jo Josef K iz Kafkovega Procesa občuti spričo dejstva, da je obsojen na milost in nemilost sistema, ki ga ne pozna in ne more doumeti, me ni zapustil vse od prvega branja. Tako kot lakonični in absurdni humor, ki je pogosto edini način za ohranitev integritete razuma. Lynch in Kafka sta mi pokazala, da je zgodba zavezana zgolj eni realnosti, eni logiki, svoji lastni – tako kot sanje, ali grozljivka.”
– Thomas Friedrich, scenarist
kritike
“V ambiciozni psihološki srhljivki Spanec se gordijski vozel družinske travme razplete skozi prizmo nacionalne krivde. Prvenec Michaela Venusa črpa svoj navdih iz kopice predlog, od pravljic bratov Grimm do izgubljenih cest Lyncheve nočne more. Gledalec se mora malce potruditi, da sestavi uganko, a Spanec bo zagotovo prebudil tek žanrskih ljubiteljev, ki imajo raje enigmo kot vedra krvi. Kot Lynch tudi Venus odločno zre pod idilično površje normalnosti, da bi videl, kaj tiči pod njim. Spanec opiše kot ‘antitezo nemškega domačijskega filma’ in res imamo občutek, da se pod površjem navidezno banalnega ves čas skriva nekaj zloveščega. Domačen podeželski hotel, zaspana vasica, lepi alpski gozdovi … vse prežema groza.”
– Allan Hunter, Screen Daily
“Če bi David Lynch posnel rimejk Kubrickovega Izžarevanja, bi bil ta bržkone podoben Spancu.”
– Requiem pour un film