zgodba
Avstralija leta 1900. Skupina dijakinj ženskega kolidža Appleyard se nekega lepega poletnega dne pripravlja na izlet in ležeren piknik pri Hanging Rocku. Valentinovo je in v zraku se čuti razposajeno vznemirjenje. Toda nekaj deklet bo danes brez sledu izginilo.
kritike
“Weirov čudovit in tesnoben film je prej kot filmska detektivka popotovanje v mistiko, a hkrati razmislek o vprašanjih razrednih struktur in spolne represije v avstralski družbi. Film poetične groze, katerega skrivnosti še danes burijo gledalce.”
– The Criterion Collection
“Film, ki je skoraj v celoti zgrajen iz namigov. Njegove metode so varljive, ne nujno zato, da bi nas preslepil, temveč da bi nas prisilil razpreti domišljijo. Namesto ekspozicije g. Weir in njegov scenarist Cliff Green ponudita razpoloženja. Uvodna sekvenca, v kateri spoznamo dijakinje kolidža Appleyard za mlade dame, dramatizira njihovo nedolžnost s takšno intenziteto, da se nemudoma počutimo povsem obkrožene s spolnim hrepenenjem: dijakinj po dijakinjah, dijakinj po učiteljici, učiteljice po nekom neznanem, celo služkinje po vrtnarju. /…/ Film se med drugim zaveda, da so nekatera romantična hrepenenja, zlasti pri mladih, tako silovita, da jih preprosto ni mogoče zajeziti. Rezultat je film, ki je hkrati strašljiv in seksi.”
– Vincent Canby, The New York Times
“Peter Weir je s Piknikom pri Hanging Rocku ustvaril film hipnotične skrivnostnosti in potlačene spolne histerije. Odlikujeta ga tudi dva od pečatov sodobne avstralske kinematografije: čudovita fotografija in zgodba o prepadu med evropskimi naseljenci in skrivnostmi njihovega starodavnega novega doma.”
– Roger Ebert, Chicago Sun-Times