Danes je blagajna odprta od 14:00 do 20:00 (odpre se čez 08:58).

Gonzo: Življenje in delo dr. Hunterja S. Thompsona Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

Alex Gibney / ZDA / 2008 / 120 min / angleščina

režija Alex Gibney, scenarij Alex Gibney, fotografija Maryse Alberti, montaža Alison Ellwoos, glasba David Schwartz, produkcija Graydon Carter, Alison Ellwood, Alex Gibney, Jason Kliot, Eva Orner, Joana Vicente

festivali, nagrade Nominacija za veliko nagrado žirije na festivalu Sundance 2008. 11. festival dokumentarnega filma, Ljubljana 2009.

IMDb Uradna stran

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba

Dr. Hunter S. Thompson, »iznajditelj« znamenitega gonzo novinarstva, po katerem pomemben, a izrazito subjektiven pisec postane osrednja zgodba ter meša dejstva in fikcijo, si je leta 2005, pri sedeminšestdesetih letih, v glavo poslal kroglo. Verjetno razočaran nad bushevsko Ameriko. Le zakaj si je – če razmišljamo v skladu s avtorjevo »odpadniško« logiko – ni poslal že prej? Nenazadnje so od sredine šestdesetih let, ko je začel pisati novinarske članke za Rolling Stone, Ameriki vladali Johnson, Nixon, Reagan, Bush starejši in mlajši. Vsi so uničevali ameriški sen, ki ga je Thompson v svoji humoristični maniri iskal od začetka profesionalne kariere.

Alex Gibney se v dokumentarcu povečini posveča »zlatim letom« Thompsonovega ustvarjanja, od reportaže o Hell’s Angelsih (1967), s katero je prvič opozoril nase, prek pokrivanja predsednikih volitev leta 1968 in 1972, kandidature za šerifa Aspena, slovitega romana Strah in groza v Las Vegasu (Fear and Loathing in Las Vegas, 1971), do prvega profesionalnega spodrsljaja leta 1974, ko ga je Rolling Stone poslal v Afriko, da bi pokril Rumble in the Jungle, znameniti boksarski dvoboj med Alijem in Frazierjem.

iz prve roke

»Vsak, ki se namerava lotiti režije filma o Hunterju Thompsonu, mora upoštevati dva dobronamerna doktorjeva nasveta: 1.) Ko stvari postanejo čudne, čudaki postanejo profesionalci in 2.) Ko si enkrat kupil vozovnico, ni več poti nazaj. Zdi se mi, kot da sem režijsko vodil – v pet smeri obenem – večplastni Hunterjev duh. Gledalcem lahko obljubim, da film ponuja intenzivno izkušnjo, ki bo odražala, kar sem z ekipo prestal. Sedaj sem že dovolj dolgo čudaški, da se lahko štejem za profesionalca.«
Alex Gibney, režiser

portret režiserja

Počasi – vendar zanesljivo – se Alex Gibney uveljavlja kot eden vodilnih sodobnih ameriških dokumentaristov. Njegove privlačne filme zaznamuje zanimanje za razvpite družbene problematike ali fascinantne fenomene. Za celovečerec Taxi to the Dark Side (2007), ki razgrinja prakse sistemskega mučenja, kakršnega je vojska Združenih držav Amerike izvajala v Afganistanu, Iraku in zaporu Guantanamo, je prejel oskarja za najboljši dokumentarni film.

kritike

»Gibneyjev dokumentarec prinaša obilico še ne videnega slikovnega materiala ter neverjetno količino podatkov o kultnem avtorju Strahu in groze v Las Vegasu. O vseh mogočih mamilih, ki jih je preizkusil, z izjavami o vseh ameriških predsednikih, ki jih je preživel, o vseh sodobnikih in predvsem o njegovem življenju. V filmu nastopa tudi Johnny Depp, ki je igral v filmski verziji Strahu in groze v Las Vegasu. V dokumentarcu sedi v baru ter prebira Thompsonovo pisanje, kar je svojevrsten poklon gonzonizmu.«
Janja Prešeren, InDirekt

»Leta 1969 so k Jannu Wennerju, lastniku in glavnemu uredniku revije Rolling Stone, glasila nove, kontrakulturne, rokenrol generacije, ki je izhajalo v San Franciscu, pripeljali Hunterja S. Thompsona, novega ameriškega žurnalističnega zvezdnika. Ko je odšel, je Wenner le začudeno dahnil: ‘Jaz naj bi bil glas kontrakulture, ampak kaj kurca je pa to?!’ Česa tako čudaškega in odbitega, živčnega in intenzivnega, agresivnega in paranoičnega, neobvladljivega in nezgrabljivega, žaljivega in pikaresknega, apokaliptičnega in nagonskega, zabavnega in ciničnega, matadorskega in karizmatičnega, furijastega in pretiranega, teatraličnega in neudomačljivega, kot je bil Hunter, še ni videl. In ni bil edini.«
Marcel Štefančič, jr., Mladina

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Jutri je še en dan C'è ancora domani

Paola Cortellesi

sreda, 02. 10. 2024 / 15:00 / Dvorana

Komična drama, navdihnjena z italijanskim neorealizmom, je osvojila srca gledalcev in v domači Italiji po gledanosti prehitela celo Barbie.

Stari hrast The Old Oak

Ken Loach

sreda, 02. 10. 2024 / 17:30 / Dvorana

Ken Loach, stari hrast britanskega socialnega realizma, v svojem značilno ognjevitem, čustveno neposrednem slogu poziva k sočutju in medkulturni solidarnosti.

Stekleničarji Flašaroši

Nemanja Vojinović

sreda, 02. 10. 2024 / 19:00 / Mala dvorana

Vizualno osupljiv opazovalni dokumentarec Nemanje Vojinovića je poklon živahni, pomembni, a nevidni skupnosti. Ekološki vestern, posnet na setu nekdanje zibelke evropske neolitske civilizacije, nastavi ogledalo sodobni kulturi množične potrošnje.