Pomlad v mojem mestu
Režija Živko – Žika Ristić
Bosna film, 1961, 13 min
Film o Sarajevu, ki leta 1960 praznuje petnajstletnico osvoboditve. Standardna propagandna retorika posnetki navdušenih množic, odločnih politikov, novih zgradb, širokih cest, razglednih vrhov z lepimi hoteli … V zvoku prevladujeta monumentalna glasba in slavilni komentar, ki ne pozabi omeniti Baščaršije kot simbola “časa, ki mineva”, medtem ko “novo vsak dan bolj postaja resničnost”.
Streha nad glavo
Režija Midhat Mutapčić
Sutjeska film, 1964, 18 min
V mesta prihajajo ljudje s podeželja in neredki ne dobijo stanovanja. Pomagajo si tako, da na mestnih obrobjih gradijo naselja na črno, kar je v nasprotju z urbanističnimi načrti. Film prikazuje stiske ljudi, ki jih mesto noče sprejeti, skozi izjave črnograditeljev, posnete pred njihovimi nedograjenimi hišami nad Tuzlo.
Sanjači
Režija/By Vefik Hadžismajlović
Sutjeska film, 1971, 10 min
Protagonisti filma so vzgojno zanemarjeni mestni otroci. Potikajo se po sarajevskih ulicah, kadijo, pijejo, kradejo, berejo stripe, gledajo filme, sanjarijo o eksotičnih krajih in seksu s filmskimi divami. Njihova pot pa prej kot v beli svet vodi v prevzgojne domove in zapore za mladoletnike.
Vseeno – eno mesto
Režija Živko – Žika Ristić
Sutjeska film, 1966, 14 min.
Bosanski in Slavonski Brod povezuje most bratstva in enotnosti, ločujeta pa Sava in republiška meja. Film prikazuje nerazumnost in škodljivost takšne ločenosti in dokazuje, da gre v resnici za eno mesto. Promocija unitarizma, ki zagovarja odpravo ”administrativnih ovir” med republikami, je očitna. Ob koncu filma zastavi avtor novorojenčkom preroško vprašanje: ”Ko boste odrasli, preverite, ali je ta film še vedno aktualen?”
Mojim prijateljem
Režija Zlatko Lavanić
SAGA, Sarajevo, 1993, 7 min
”Osebno sporočilo” režiserja Zlatka Lavanića prijateljem zunaj Sarajeva, ki v nekaj prizorih ob Ravelovem Boleru ne prikaže samo ruševin Sarajeva, ampak predvsem opustošenje civilizacije in človečnosti, stanje, v katerem prižgana cigareta pomeni enega redkih stikov z izgubljeno normalnostjo sveta.
8. marec
Režija/By Srdjan Vuletić
SAGA, Sarajevo, 1993, 5 min
V času nekdanje Jugoslavije so 8. marec praznovali kot dan žena. Kratki dokumentarec, posnet 8. marca 1993 v obleganem Sarajevu, prikaže, kako Sarajevčanke v vojni doživljajo svoj praznik.
Kuril sem noge
Režija/By Srdjan Vuletić
SAGA, Sarajevo, 1993, 10 min
Srdjan Vuletić je zaradi vojne prekinil študij režije in delal kot bolničar. Ena od njegovih dolžnosti je bila, da nosi amputirane ude v krematorij. Film o kolektivni norosti v Sarajevu: enorokega dečka najbolj skrbi, da ne more narediti velikih in čvrstih snežnih kep; invalid kaže, kako lahko vseeno hodi na štrcljih, ki sta mu ostala od nog; režiser pa pravi, da se najbolje počuti v parku, v katerem so posekali vsa drevesa, saj v njihovi odsotnosti čuti isto praznino, kot jo nosi v sebi.
Čakajoč paket
Režija Vuk Janić
SAGA, Sarajevo, 1993, 11 min
Od novembra 1992 naprej so paketi s hrano le še poredko prihajali v Sarajevo. Zaradi pomanjkanja in prekinjenih komunikacij so pomenili možnost več za preživetje ter obenem glas sorodnikov in prijateljev, da ljudje v obleganem mestu še niso pozabljeni. Pričakovanje in iskanje pošiljke sta postala pomemben vsakdanji opravek. Kaj vse nam povedo obrazi čakajočih?
Slike
Režija/By Miroslav Benković, Pjer Žalica SAGA, Sarajevo, 1994,18 min
Tik pred začetkom vojne se je upokojeni zakonski par vselil v novo stanovanje v enem od sarajevskih naselij, vendar ga je zaradi spopadov moral v naglici zapustiti. Po dveh letih brezdomstva se mož med kratkim premirjem odpravi na tvegano pot v stanovanje ter iz njega odnese najdragocenejše, kar je ostalo … fotografije, ki ju z ženo spominjajo na srečno preteklost.
Prometej
Režija/By Zlatko Lavanić
SAGA, Sarajevo, 1995, 12 min
Zgodba o moškem, ki se v obleganem Sarajevu po letih brez elektrike odloči zgraditi lastno hidroelektrarno. Dvom njegovih sosedov se kmalu spremeni v navdušenje in moški pomagajo postaviti še trideset takšnih central. Zadnji film Zlatka Lavanića.
Filmi bodo predvajani brez podnapisov.