zgodba
Južni Egipt, 1881. Wanis, mladenič iz plemena Al Harbat, omahuje med spoštovanjem do svojega očeta, plemenskega poglavarja, ki se preživlja s prodajo arheoloških najdb, in željo, da bi egiptologu Kamalu razkril skrivnost faraonove grobnice. Ko pod dedkovo roko umre mladeničev brat, ki prav tako želi izdati skrivnost, se Wanis odloči, da bo arheologa odpeljal v grobnico. Najdeni zaklad prepeljejo v Kairo.
iz prve roke
»Srečal sem Rossellinija, ko je obiskal Egipt, da bi posnel nadaljevanko o starih civilizacijah. Ob tej priložnosti je prebral scenarij Mumije; film smo nato posneli z njegovo podporo. /…/ Poskusil sem iznajti izvirno egiptovsko obliko snemanja filmov in se pri tem naslonil na umetnost moje dežele. Skušal sem predstaviti sodoben egiptovski značaj, ki spet odkriva svoje korenine, da bi lahko zaživel na novo.«
– Shadi Abdu Al Salam, režiser in koscenarist
portret režiserja
Shadi Abdu Al Salam (1930–1986), režiser, scenarist, scenograf in kostumograf, je leta 1955 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Kairu in leta 1957 delal kot asistent režije pri Salahu Abu Seifu. Med letoma 1959 in 1966 je bil scenograf in kostumograf pri desetih domačih filmih in tujih produkcijah, vključno z Mankiewiczevo Kleopatro in filmom La lotta dell’uomo per la sua sopravvivenza v režiji Renza Rossellinija, pod strokovnim vodstvom Roberta Rossellinija.
filmografija
Al mumia (1968–1969), Shakawa al fallah al fasih (1970), Afaq (kratki film, 1973), Giuiush al shams (dokumentarni, 1974–75), Kursi Tutankhamun al dahabi (kratki film, 1982), Al ahram (kratki film, 1984), An Ramsis (kratki film, 1985).