zgodba
Leta 1982 nad južnoafriški Johannesburg prileti orjaška vesoljska ladja. Ljudje pričakujejo napad tuje vrste iz vesolja ali navezavo prijateljskih stikov, ki bi pripeljali do izmenjave tehnologij. Namesto tega se izkaže, da je plovilo napolnjeno s sestradanimi, umazanimi in ne pretirano komunikativnimi bitji, begunci s svojega lastnega planeta. Zemljani jih naselijo v ogromno, posebej v ta namen zgrajeno begunsko taborišče, ki se ga prime ime Okrožje 9 in ki hipoma postane največji geto na svetu. Nestrpnost med Zemljani in tujimi bitji narašča; vedno pogosteje prihaja do izbruhov nasilja. Nadzor nad ograjenim okrožjem je zaupan zasebnemu podjetju, ki se požvižga na dobrobit taboriščnikov in želi iz vesoljcev predvsem izvleči skrivnost njihovega smrtonosnega orožja. V jedru te vnetljive zmešnjave se znajde mali birokrat, uslužbenec varnostnega podjetja, ki se po naključju okuži z vesoljskim virusom in postane tarča svojih nekdanjih kolegov.
V maniri lažnega dokumentarnega filma posnet znanstvenofantastični spektakel, ki pod površino eksplozivne akcije in napete drame skriva globok premislek o odnosu do drugega.
zanimivosti
Neill Blomkamp je leta 2005 posnel kratki, nizkoproračunski lažni dokumentarni film Alive in Joburg, ki poroča o srečanju med vesoljci in prebivalci barakarskih naselij Johannesburga. Sveža ideja tega filma in energija, ki jo je pokazal mladi režiser, sta tako navdušili legendarnega režiserja Petra Jacksona (Gospodar prstanov), da je Blomkampa nemudoma povabil v Hollywood in mu omogočil, da kratko zgodbo prestrukturira v visokoproračunski celovečerni igrani film.
iz prve roke
»Film od fiktivne zgodbe preskoči v ultra realistično predstavo. Igrani prizori, na videz dokumentarni prizori, novičarski posnetki; vse to je del ene zgodbe. Film se preliva od nečesa, kar daje občutek filma, k nečemu, kar daje občutek bizarne realnosti.«
Neill Blomkamp, režiser in scenarist
portret režiserja
Neill Blomkamp se rodi leta 1979 v Južni Afriki in se pri osemnajstih letih preseli v Kanado. Profesionalno kariero začne kot specialist za posebne vizualne učinke; kmalu obvelja za enega največjih mladih talentov v industriji. Kot režiser se prvič preizkuša v formi reklam in glasbenih spotov. Okrožje 9 je njegov prvi celovečerni igrani film.
kritike filma
»Film tako rekoč z eno samo potezo zajame vse najbolj udarne probleme sodobnega sveta – imigracijo, rasizem, ksenofobijo, razredno segregacijo, begunska taborišča, slume, privatizacijo, obsedenost z nuklearnim orožjem, genetsko eksperimentiranje, politično korupcijo, strah pred okužbo in vojne proti terorju. /…/ Okrožje 9 je eksplozivna antiutopija, ki iz svoje premise potegne ves kinetični potencial in v kateri tematski park človeške nečloveškosti napove še lepo prihodnost ‘banalnosti zla’, ki jo je Hannah Arendt nekoč pripisala nacističnim vojnim zločincem. ZELO ZA.«
Marcel Štefančič, jr., Mladina
»Svojevrstna mešanica filmskih žanrov socialne drame, znanstvene fantastike in dokumentarnega filma, ki na izzivalen način prikazuje sodobne medčloveške in družbene odnose.«
Filip Breskvar, Premiera