zgodba
Gatsby in Ashleigh načrtujeta romantični vikend na Manhattnu, kjer naj bi Ashleigh za šolski časopis naredila intervju s slavnim režiserjem Rolandom Pollardom. Gatsby, rojeni Newyorčan, bi rad izkoristil priložnost in dekletu razkazal svoje mesto. A njuni načrti se podrejo tako hitro, kot sonce prekrijejo oblaki. Kmalu se ločita in znajdeta vsak v svojem v vrtincu naključnih srečanj in komičnih dogodivščin.
Ljubezenska pustolovščina Woodyja Allena, ki se odigra na romantičnem ozadju New Yorka v dežju.
iz prve roke
»Od nekdaj sem imel rad stare hollywoodske romance. Zdijo se mi čudovite. Deževen dan v New Yorku je ljubezenska zgodba in všeč mi je bila zamisel, da bi jo postavil pred romantično kuliso New Yorka v dežju. /…/ Gatsby je vse načrtoval tako, da bi z Ashleigh preživela čudovit vikend, a stvari se iztečejo drugače. Kot pravi v filmu: ‘Mesto ima svoje lastne načrte.’ Čas je vedno proti tebi. Lahko ga poskusiš spraviti pod nadzor, ga manipulirati, a na koncu ti ne bo uspelo.«
– Woody Allen
kritike
»Vsi, ki se izogibajo Allenovi umetniški produkciji, bodo prikrajšani za grenko-sladko komedijo, oplemeniteno z izvrstnimi igralskimi nastopi /…/. Način, kako film žonglira z liki in situacijami, bo morda zbegal milenijce, ki jim je bliže Marvel kot MGM, tisti pa, ki so se vedno z užitkom uglasili na Allenovo valovno dolžino, se bodo v režiserjevem svetu počutili kot doma. /…/ Je film mojstrovina? Seveda ne. Si ga je vredno ogledati na velikem platnu? Absolutno. Allen se ponorčuje iz premožnežev /…/, poskrbi za nekaj odličnih zbadljivk na račun privilegirancev vseh generacij, opozori na pasti lenega novinarstva, obsedenega z zvezdniki, ter zamota več kot eno romanco v živahen vikend paket, z dežjem ali brez. Film odlikuje izvrstna fotografija Vittoria Storara, čigar prispevek k Lunaparku je bil že sam po sebi vreden vstopnine. /…/ Allen ne slovi ravno po realizmu ali po tem, da bi hodil v korak s časom. Težko bi rekli, da je dovzeten za nove ideje ali pa da so njegovi novi filmi kaj dosti drugačni od tistih, ki jih je tako rekoč izumil. Naj bo zadetek v polno ali strel v prazno – Allen je pripovedovalec zgodb in s pričujočo pustolovščino veliko bolj zadane kot zgreši.«
– Lisa Nesselson, Screen Daily
»Po poklonu Eugenu O’Neillu v Lunaparku (Wonder Wheel) se Allen vrača k ameriškemu literarnemu kanonu, tokrat z variacijo na Velikega Gatsbyja in Varuha v rži. Pred nami je sodoben komentar o lažnem sijaju denarja in moči, ki ga nadgradijo trije izvrstni glavni igralci.«
– Matt Thrift, Little White Lies