Danes je blagajna odprta od 10:00 do 19:00 (odprto še 01:47, tel: 01 239 22 17).

Skriti zaliv The Cove

Louie Psihoyos / ZDA / 2009 / 92 min / podnapisi, angleščina / 12+

Oskar 2010 za najboljši celovečerni dokumentarni film»Samo delfinu je narava poklonila dar, h kateremu stremijo največji filozofi: nesebično prijateljstvo. Ne potrebuje nobenega človeka, a je kljub temu najbolj darežljiv prijatelj vseh in je že mnogim pomagal.«Plutarh (46–120)

režija Louie Psihoyos, scenarij Mark Monroe, fotografija Geoffrey Richman, montaža Brook Aitken, glasba Joshua Ralph, produkcija Paula DuPré Pesman, Fisher Stevens, nastopajo Richard O'Barry, Louie Psihoyos, Simon Hutchins, Mandy-Rae Cruickshank, Kirk Krack, Charles Hambleton, David Rastovich, Scott Baker, distribucija v Sloveniji Demiurg

festivali, nagrade Dobitnik več kot šestdesetih nagrad. Oskar 2010 za najboljši celovečerni dokumentarni film. Nagrada združenja ameriških filmskih režiserjev (Directors Guild of America) za izjemne dosežke na področju režije dokumentarnega filma. Nagrada občinstva za najboljši film na najprestižnejšem ameriškem festivalu neodvisnega filma Sundance 2009, na največjem kanadskem festivalu dokumentarnega filma Hot Docs 2009 in na festivalih v Torontu, Amsterdamu, Nantucketu, Newport Beachu, Stockholmu in Sydneyju 2009. Srebrna nagrada občinstva na festivalu v Stockholmu 2009. Najboljši film na Blue Ocean Film Festival. Posebna omemba žirije na festivalu Wild & Scenic Festival. Nagrada Cinema Eye Honors za izjemne dosežke (kamera, produkcija in celovečerni film). Najboljši dokumentarni film po mnenju LA Film Critics, National Board of Review, NY Film Critics Online (NYFCO) ter najboljši dokumentarni film na podelitvi nagrad Critics' Choice Awards v Los Angelesu in Environmental Media Awards.

IMDb Uradna stran

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba
Zaspana morska laguna na japonskem obrežju skriva strašno skrivnost, ki jo je skupina neustrašnih posameznikov odločena razkriti svetu.

Skriti zaliv se začne v majhnem japonskem obmorskem mestecu Taiji, kamor pride na obisk nekdanji trener delfinov Richard O’Barry. V 60-ih letih je prav on ujel in dresiral pet delfinov, ki so nato v znameniti televizijski nadaljevanki Flipper upodobili istoimenskega delfina. Druženje s temi inteligentnimi živalmi je pripomoglo, da je Barry spremenil mnenje o njih ter se iz lovca in trenerja postopno prelevil v radikalnega zagovornika delfinje prostosti in pravice do življenja.

Mestece Taiji se na prvi pogled zdi delfinji raj, vendar se v odročnem zalivčku, ograjenem z bodečo žico in grozečimi napisi, skriva mračna realnost. Pod krinko noči se v tem zalivu japonski ribiči, ki jih podpira milijonska industrija vodnih zabavišč in trgovanja z delfinjim mesom, spuščajo v neverjetno okruten lov. Nikomur še nikoli ni uspelo pogledati onkraj bodeče žice, saj celotna lokalna in celo nacionalna birokracija naredi vse, kar je v njeni moči, da bi skrivnost zaliva ostala skrita za vse nepoklicane.

Richard O’Barry zato okrog sebe zbere nevsakdanjo skupino strokovnjakov – mojstrov za podvodno in skrivno snemanje, morskih raziskovalcev, nekdanjih vojaških ekspertov, vrhunskih potapljačev –, da bi skrivoma predrli ogrado molka in svetu predstavili grozodejstva v tem zalivu.

Rezultat njihovih napol legalnih naporov je pričujoči film: provokativna mešanica raziskovalnega novinarstva, ekološke pustolovščine in nepozabnih podob, ki se naposled izteče v obupan poziv na pomoč.

zanimivosti
Po uradnih podatkih japonske nacionalne ribiške agencije v prefekturi Wakayama lokalni ribiči letno ujamejo približno 1500 delfinov, največ v mestecu Taiji. Nekaj jih nato prodajo različnim vodnim parkom po svetu, ostali so namenjeni prehrambeni industriji. Po podatkih filma Skriti zaliv je vsako leto samo v zalivu ob mestecu Taiji na brutalen način pobitih več kot 23.000 delfinov.

iz prve roke
»Ko mi je Louie Psihoyos, režiser filma, predstavil idejo, da bi o mojih ekoloških aktivističnih prizadevanjih posnel film, sem bil sprva šokiran, saj sem bil prepričan, da bo takšen film vizualno preprosto preveč brutalen. Vendar sem bil nato presenečen, kako čudovit film nam je uspelo napraviti. Občinstvo joče, se smeje in naposled zapusti kinodvorano z vprašanjem, kako lahko pripomore k našim naporom. Vse to se mi zdi zelo vznemirljivo. Bolj ko bo priljubljen film, manj priljubljen bo na Japonskem postajal lov na delfine, in zares verjamem, da lahko sčasoma dosežemo popolno prekinitev lova na delfine in ostale manjše kite.«
Richard O’Barry, glavni junak filma

»Za Riharda O’Barryja sem prvič slišal, ko mu je bil prepovedan nastop na neki konferenci morskih biologov. Ko sem se z njim nato srečal, mi je povedal vse o svojih prizadevanjih, da bi javno razkrinkal dogajanja okrog zaliva v mestecu Taiji. Povedal mi je, da tam ujete delfine, ki jih ne prodajo vodnim parkom, ubijejo, meso pa nato odkupi japonska administracija in z njim polni šolske jedilnike. Nisem si mogel predstavljati, da obstaja kakšna civilizacija, ki ubija delfine, zato sem že teden dni pozneje skupaj z Richardom odpotoval na Japonsko. Tam sem naletel na mestece, ki je bilo videti, kot da bi prišlo naravnost iz kakšnega romana Stephena Kinga. Navzven so bili vsi polni dozdevnega spoštovanja in ljubezni do delfinov in kitov, istočasno pa se je v skrivnem zalivu odvijala povsem drugačna zgodba. Zgodba, ki sem ji za vsako ceno hotel priti do dna.«
Louie Psihoyos, režiser

portret režiserja
Louie Psihoyos je dolgo časa veljal za enega najboljših fotografov na svetu. Slovel je predvsem po tem, da je znal še tako zapletene znanstvene motive v sliki predstaviti na dostopen in s humanizmom prežet način. Kot zavzet potapljač in seveda tudi podvodni fotograf je vrsto let svoje poslanstvo videl v tem, da svetu pokaže, na kako neodgovoren način ravna z eno najbolj dragocenih naravnih dobrin, vodo. Leta 2005 je bil eden soustanoviteljev Društva za ohranitev oceanov (The Oceanic Preservation Society). Gre za neprofitno organizacijo, posvečeno kar najbolj nazornemu slikanju tako lepot naših oceanov kot tudi načinov, na katere jih uničujemo. OPS nastopa tudi v vlogi producenta filma Skriti zaliv, sicer prvenca Louieja Psihoyosa.

kritike
»Vložek je velik: najbrž najmanj leto zapora. Posnetki bodo izzvali vašo željo, da boste odšli gledat delfine /../ Poznamo veliko dokumentarnih filmov, ki se jezijo zavoljo človekovega rušenja planetarnega miru. Ta je eden najboljših!«
Chicago Sun-Times

»Film na osupljiv način razgali umazane roke tako lovcev kot trgovcev v mednarodni trgovini z ujetimi delfini, vendar je fascinanten predvsem kot spomenik aktivističnemu duhu enega človeka in opomin, kako se družbeni napredek praviloma porodi iz strasti posameznika.«
Slant Magazine

»Skriti zaliv se gleda kot najbolj napet triler. Ponaša se z vratolomnim ritmom, kakršnega poznamo iz filmov o Bournu, vendar za razliko od njih ne nudi nikakršnega zavetja v védenju, da je vse samo utvara. Gre za dokumentarno snemanje filmov na najbolj vznemirljivem in namembnem vrhuncu.«
RollingStone

»Posebna zvrst dokumentarnega filma z gverilskim pristopom, ki filmskega avtorja postavi v prvo bojno linijo spreminjanja javnega mnenja in reševanja konkretnih problemov.«
San Francisco Chronicle

»Film nas pouči o inteligenci delfinov in neučinkovitosti Mednarodne komisije za kitolov (International Whaling Commission) v kontekstu agresivnega lobiranja Japoncev; podatki o visoki vsebnosti živega srebra v mesu delfinov pa nemudoma prikličejo v spomin škandalozno zastrupitev prebivalcev Minamatija s to kemijsko prvino.«
Los Angeles Times

»Čeprav so tvegali aretacijo in deportacijo v zapor, so Richard in njegova ekipa postavili skrite kamere in podvodne snemalne naprave z namenom, da posnamejo pomore delfinov. Rezultat je zadosti šokanten, da vas bo za vselej odvrnil od obiska morskih zabavišč, ki se okoriščajo z delfini, morskim habitatom in okoljem nasploh.«
Daily Mirror

»Še bolj impresiven je način, kako Skriti zaliv nagovarja gledalca, naj pomaga, četudi z majhnim prispevkom, kar film utemelji kot bistveno delo, ki si zasluži ogled najširšega kroga občinstva.«
Reel Film Reviews

»Z intelektom vohunskega trilerja in aktivističnim duhom je Skriti zaliv raziskava o trgovanju z delfini in poizkusih posameznika, da to trgovanje prepreči. Richard O’Barry, bivši trener delfinov, ima občutek krivde, da je pripomogel k obsesiji tematskih parkov, kjer mučijo delfine samo zato, da bi turisti uživali. Od takrat je njegov edini namen osvoboditev ujetih delfinov.« The Lumiere Reader

Dodatna gradiva

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Cent’anni Cent’anni

Maja Doroteja Prelog

nedelja, 22. 12. 2024 / 18:00 / Mala dvorana

Snemanje dokumentarnega filma o partnerjevi zmagi nad smrtonosno boleznijo se prevesi v režiserkino odkrivanje nezaceljenih ran njunega dolgoletnega odnosa. Film, ki je med drugim prejel nagrado občinstva za najboljši dokumentarec na festivalu v Trstu, je odprl portoroški Festival slovenskega filma.

Pankrt Bastarden

Nikolaj Arcel

nedelja, 22. 12. 2024 / 19:00 / Dvorana

Mads Mikkelsen in Nikolaj Arcel se deset let po Kraljevski aferi vračata s Pankrtom, mogočnim zgodovinskim epom o osvajanju danske divjine, hkrati pa intimno, brezčasno zgodbo o življenju, ki se zgodi, medtem ko delamo druge načrte.

Megalopolis Megalopolis

Francis Ford Coppola

ponedeljek, 23. 12. 2024 / 17:10 / Dvorana

Film, o katerem je Francis Ford Coppola sanjal štiri desetletja, je vizualno razkošen in intelektualno ambiciozen rimski ep, postavljen v domišljijsko verzijo sodobne Amerike. Zgodba o ljubezni, času, ustvarjalnosti in krhkosti imperijev.