Med 11. in 12. aprilom 2018 so mednarodni in domači strokovnjaki predavali o metodah in učinkih filmske vzgoje pri različnih starostnih skupinah otrok in mladih. Predstavili so primere dobrih praks izvajanja filmske vzgoje v tujini in se osredotočili na tiste, ki potekajo v šoli in v kinu ter vključujejo povezovanje med učitelji in filmskimi ustvarjalci. Spoznali smo različne oblike izvajanja delavnic in vodenja pogovorov ob filmih. Del konference je bil namenjen tudi razmisleku o možnih učinkih in evalvaciji programov filmske vzgoje. Konferenca je bila namenjena strokovnim delavcem v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah ter zainteresirani stroki v Sloveniji in v tujini. Partnerji: Kinodvor, Slovenska kinoteka (projekt Razumevanje filma) in Art kino mreža Slovenije (projekt Filmska osnovna šola).
Praktični napotki za nadaljnje delo
Mednarodni govorci, ki so bili z nami:
Alejandro Bachmann (Avstrija), vodja raziskovalnega oddelka v dunajskem filmskem muzeju, ki je predstavil šolski program eksperimentalnih filmov in dva različna pristopa pri vodenju pogovorov v kinu.
Jan-Willem Bult (Nizozemska), avtor in producent otroških oddaj, strokovni mentor za otroško avdiovizualno produkcijo, znan po filozofiji »otrok v središču«, ki jo je osnoval na prepričanju o avtonomiji otroka in anarhičnem pristopu k avdiovizualnim vsebinam za otroke. Predaval je o pomenu izbire filmov za otroke in uporabi novih medijev pri delu s filmom in otroki.
Ana Đordić in Jelena Modrić (Hrvaška), učiteljici filmske umetnosti na XIII. gimnaziji v Zagrebu in metodičnih vaj za poučevanje filma v srednji šoli na Šoli medijske kulture „dr. Ante Peterlić“, sta predstavili analizo in interpretacijo kratkometražnega filma pri srednješolskem pouku.
Tessa van Grafhorst (Nizozemska), umetniška vodja filmskega festivala Taartrovers. Predstavila je načine dela z najmlajšimi gledalci.
Ivana Jakobović Alpeza (Hrvaška), vodja programa Sedmi kontinent. Spregovorila je o tem, kako ustvariti filmski debatni klub na šoli in o njegovih učinkih.
Christine Kopf (Nemčija), vodja filmske vzgoje na Nemškem filmskem inštitutu, je predstavila primer filmsko-vzgojnega programa, ki so ga zasnovali skupaj z učitelji, in načine evalvacije šolskega programa.
Domači predavatelji:
Barbara Bedenik, profesorica na II. gimnaziji Maribor, je razpravljala o filmski vzgoji kot spodbudi kritičnega mišljenja in politični participaciji pri dijakih.
Mirjam Kalin, ravnateljica OŠ Dobravlje, je predstavila šolski projekt filmske vzgoje in pozitivne učinke, ki se kažejo pri učencih ter strokovnih delavcih.
Robi Kroflič, redni profesor za področji obče pedagogike in teorije vzgoje na Oddelku za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, je predstavil načela in pomen filmske vzgoje.
Kristina Rešek, mentorica delavnice pri projektu Razumevanje filma (Slovenska kinoteka), je predstavila filmsko ustvarjanje z novimi tehnologijami – aplikacijo Instagram.